Trwa ładowanie...

Angela Merkel poparła interwencję wojskową USA w Iraku

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła w czwartek na łamach prasy interwencję wojskową Stanów Zjednoczonych skierowaną przeciwko dżihadystom z Państwa Islamskiego w północnym Iraku.

Share
Angela Merkel poparła interwencję wojskową USA w Iraku
Źródło: PAP/EPA, fot: Michael Kappeler
d3rlfrn

"Nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że terrorystyczne ugrupowanie Państwo Islamskie dopuszcza się niewyobrażalnych przestępstw i okrucieństw oraz, że setki tysięcy ludzi zostały skazane na tułaczkę, cierpiąc głód i niedostatek" - powiedziała Merkel w wywiadzie, który ukaże się w czwartek w kilku gazetach w Turyngii, m.in. w "Thueringer Landeszeitung".

Szefowa niemieckiego rządu zaznaczyła, że na przykładzie Iraku można dostrzec jak ważną rolę w polityce światowej odgrywają Stany Zjednoczone. "Uważam, że zarządzona przez prezydenta Obamę operacja wojskowa przeciwko Państwu Islamskiemu jest bardzo ważna dla osiągnięcia celu, jakim jest zmuszenie terrorystów do odwrotu" - podkreśliła Merkel.

Niemiecka kanclerz oświadczyła, że obecna sytuacja utwierdziła ją w przekonaniu, iż partnerstwo z Ameryką ma w dobie globalnych wyzwań dla Niemiec "dominujące znaczenie" pomimo "głębokich różnic poglądów" na działalność amerykańskich służb wywiadowczych.

d3rlfrn

Pochodząca z NRD Merkel uważana była za polityka o zdecydowanie proamerykańskim nastawieniu. Jako lider opozycji w 2003 roku szefowa CDU nie kryła sympatii wobec amerykańskiej interwencji w Iraku. Szokiem dla szefowej niemieckiego rządu stało się ujawnienie przez Edwarda Snowdena - byłego pracownika CIA, który zbiegł zagranicę i otrzymał azyl w Rosji - skali inwigilacji obywateli Niemiec przez amerykański wywiad oraz fakt, że także jej telefon komórkowy był na podsłuchu.

Relacje niemiecko-amerykańskie uległy dalszemu pogorszeniu po wykryciu w lecie br. w niemieckim wywiadzie BND oraz w ministerstwie obrony rzekomych współpracowników amerykańskiego wywiadu. Jednoznacznie pozytywna ocena polityki USA przez Merkel odbiega od zwykle krytycznych niemieckich opinii wobec amerykańskich interwencji.

d3rlfrn

Podziel się opinią

Share
d3rlfrn
d3rlfrn
Więcej tematów