Angela Merkel na Bliskim Wschodzie
Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczęła oficjalną podróż po Bliskim Wschodzie. W niedzielę pani kanclerz spotkała się w wicepremierem Ehudem Olmertem. Tematem rozmów była sytuacja po wyborach na terenie Autonomii Palestyńskiej, które wygrał Hamas oskarżany przez społeczność międzynarodową o działalność terrorystyczną.
Zarówno pani Merkel, jak i wicepremier Olmert stwierdzili zgodnie, że nie będzie jakichkolwiek negocjacji ze zwycięskim Hamasem, dopóki organizacja ta nie wyrzeknie się przemocy. Kanclerz Merkel wyraziła ponadto nadzieję, że stan zdrowia premiera Ariela Scharona ulegnie poprawie.
W trakcie rozmów wicepremier Olmert wyraził się z uznaniem o relacjach niemiecko-izraelskich. RFN oraz Izrael nawiązały stosunki dyplomatyczne 40 lat temu. W imieniu Izraela wicepremier wspomniał też zasługi zmarłego prezydenta Johannesa Raua, którego nazwał wielkim przyjaciele Izraela i Jerozolimy. Strona izraelska podziękowała kanclerz Merkel za zaangażowanie Niemiec w walce z międzynarodowym terroryzmem oraz za wsparcie udzielone przez RFN po oburzających wypowiedziach prezydenta Iranu.
Kanclerz Angela Merkel spotkała się także z prezydentem Izraela, Mosche Katzavem i złożyła wizytę w Muzeum Pamięci Ofiar Holokaustu Yad Vashem. Pani kanclerz wpisała się do księgi pamiątkowej Yad Vashem słowami Wilhelma von Humboldta: Tylko ten, kto zna przeszłość, ma również przyszłość. Pani Merkel złożyła wieniec. Jestem pod wielkim wrażeniem tego miejsca, ale również w imieniu Niemiec przepełniona wielkim wstydem – powiedziała.