PolskaAndrzej Wajda zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

Andrzej Wajda zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie

• Andrzej Wajda zostanie pochowany w Krakowie, na Cmentarzu Salwatorskim
• Poinformował o tym w poniedziałek prezydent Krakowa Jacek Majchrowski
• Uroczystości pogrzebowe są planowane w przyszłym tygodniu
• Konkretna data nie jest jeszcze znana
• Andrzej Wajda zmarł w niedzielę wieczorem
• Wybitny reżyser filmowy odszedł w wieku 90 lat

Andrzej Wajda zostanie pochowany na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie
Źródło zdjęć: © PAP | Adam Warżawa

10.10.2016 | aktual.: 10.10.2016 13:55

- Reżyser wyraził chęć, aby zostać pochowanym w Krakowie - poinformował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jak podkreślił, pogrzeb na Cmentarzu Salwatorskim, gdzie spoczywają krewni reżysera, "ma mieć wyłącznie charakter rodzinny".
- Pożegnalna msza św. zostanie odprawiona w kościele św. Anny, a spotkanie pamięci Andrzeja Wajdy odbędzie się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha - dodał Majchrowski.

"Należał do tych, którzy czynili Polskę lepszą"

Po śmierci Andrzeja Wajdy w Urzędzie Miasta Krakowa wyłożono księgę kondolencyjną. "Należał do tych, którzy czynili Polskę lepszą" - napisał o zmarłym reżyserze Majchrowski.

Andrzej Wajda był związany z Krakowem. Tuż po wojnie w 1946 roku rozpoczął studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, z których zrezygnował wybierając Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jako reżyser realizował spektakle w Starym Teatrze i kręcił w Krakowie filmy.

Ufundował Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Najważniejsze filmowe trofea, między innymi: honorowego Oskara, Złotą Palmę z Cannes, berlińskiego Złotego Niedźwiedzia i weneckiego Złotego Lwa, reżyser przekazał do zbiorów Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Collegium Maius. Często bywał w Krakowie.

Prezydent Majchrowski napisał w księdze kondolencyjnej: "Drzewa umierają stojąc... Andrzej Wajda zapisał własny ważny rozdział w dziejach światowego kina i polskiej kultury. Należał do tych, którzy czynili Polskę lepszą. Ale nie ma w Polsce i na świecie miejsca, które zawdzięczałoby mu tak wiele. W duszy miał Polskę, ale w sercu Kraków. Wraz z nim utraciliśmy ważną cząstkę naszego życia".

Księga kondolencyjna będzie wystawiona w krakowskim magistracie przy placu Wszystkich Świętych codziennie od g. 9.00 do 19.00 do dnia pogrzebu.

Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej

Pogrzeb Andrzeja Wajdy jest planowany w przyszłym tygodniu. Konkretna data nie jest jeszcze znana. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zasygnalizował chęć organizacji uroczystości pogrzebowych Andrzeja Wajdy o charakterze państwowym, ale jak zaznaczył zależeć to będzie od ustaleń z najbliższymi zmarłego.

Andrzej Wajda był autorem tak słynnych obrazów jak: "Człowiek z żelaza", "Panny z Wilka", "Ziemia Obiecana" czy "Katyń". Był współtwórcą polskiej szkoły filmowej. 6 lat temu, 26 marca 2000 roku, Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Odbierając statuetkę reżyser powiedział, że traktuje te nagrodę jako wyraz uznania dla całego polskiego kina. Wykorzystał też okazję, aby podziękować Amerykanom za pomoc w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
- Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm. Dlatego teraz chcę podziękować Amerykańskim przyjaciołom, którym kraj nasz zawdzięcza powrót do rodziny demokratycznych narodów, do zachodniej cywilizacji i struktur bezpieczeństwa - powiedział wtedy Andrzej Wajda.

Wiele jego dzieł na stałe weszło do historii polskiego kina

Andrzej Wajda był także twórcą takich filmów, jak "Kanał", "Popiół i diament", "Wesele", "Pan Tadeusz" i "Tatarak". Wiele jego dzieł na stałe weszło do historii polskiego kina, kilka było nominowanych do Oscara. Reżyser od 1997 roku był członkiem Grona Nieśmiertelnych francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wylansował gwiazdy naszego kina, między innymi Zbigniewa Cybulskiego, Daniela Olbrychskiego i Krystynę Jandę.

Andrzej Wajda angażował się też w działalność polityczną, był członkiem komitetu doradczego "Solidarności", a w 1989 roku - Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1989-1991 pełnił funkcję senatora I kadencji. W 2011 roku został kawalerem Orderu Orła Białego, najwyższego polskiego odznaczenia.

Reżysera pożegnała m.in. Kancelaria Prezydenta. "Zmarł Andrzej Wajda, wybitny polski reżyser, laureat Oscara. Cześć Jego pamięci" - napisano na jej profilu na Twitterze.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)