Trwa ładowanie...
dqndy4u
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Andrzej Rzepliński: stanowisko Komisji Weneckiej oczywiste dla prawników

• Prezes TK: jesteśmy zobligowani do poszanowania stanowiska Komisji Weneckiej
• Rzepliński apeluje do rządzących, by nie obrażali się na nikogo
• Prezes TK w Olsztynie wygłaszał wykład nt. sądów konstytucyjnych w Polsce i na świecie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Przewodniczący TK Andrzej Rzepliński
Przewodniczący TK Andrzej Rzepliński (PAP, Fot: Rafał Guz)
dqndy4u

- Czekam na opublikowanie stanowiska Komisji Weneckiej, ale dla każdego prawnika jest oczywiste, jakie ono będzie - powiedział w Olsztynie prezes Trybunału Konstytucyjnego, który na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wygłaszał wykład na temat sądów konstytucyjnych w Polsce i na świecie.

Pytany przez dziennikarzy o to, jak powinien zachować się rząd wobec stanowiska Komisji Weneckiej Rzepliński odpowiedział, że "jeśli jakieś państwo chce się zaliczać do państw cywilizowanych", to powinno przestrzegać tego stanowiska.

- Jesteśmy zobowiązani jako państwo członkowskie UE, jestem przekonany, że w dalszym ciągu jako państwo Zachodniej Europy i jako państwo cywilizowane, do poszanowania (stanowiska Komisji Weneckiej - PAP), bo to, co otrzymamy obliguje nas moralnie i politycznie. Co nie oznacza, że co do litery. Ale bez obrażania się i bez mówienia, że to jest przyjęte przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo po co, w jakimś pałacu i co to w ogóle jest, że oni w jakimś pałacu obradują, a nie gdzieś w namiocie itd. - mówił prof. Rzepliński.

W wykładzie prof. Rzeplińskiego uczestniczyło w piątek kilkuset studentów prawa olsztyńskiego uniwersytetu, szef TK otrzymał po spotkaniu owacje na stojąco. W wykładzie Rzepliński mówił o tym, jak w różnych państwach Europy rodziły się sądy konstytucyjne, i jak takie sądy kształtowały się w Polsce, w tym przede wszystkim w okresie PRL-u.

dqndy4u

Podziel się opinią

Share

dqndy4u

dqndy4u
Więcej tematów