Andrzej Rzepliński: stanowisko Komisji Weneckiej oczywiste dla prawników
• Prezes TK: jesteśmy zobligowani do poszanowania stanowiska Komisji Weneckiej
• Rzepliński apeluje do rządzących, by nie obrażali się na nikogo
• Prezes TK w Olsztynie wygłaszał wykład nt. sądów konstytucyjnych w Polsce i na świecie
- Czekam na opublikowanie stanowiska Komisji Weneckiej, ale dla każdego prawnika jest oczywiste, jakie ono będzie - powiedział w Olsztynie prezes Trybunału Konstytucyjnego, który na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim wygłaszał wykład na temat sądów konstytucyjnych w Polsce i na świecie.
Pytany przez dziennikarzy o to, jak powinien zachować się rząd wobec stanowiska Komisji Weneckiej Rzepliński odpowiedział, że "jeśli jakieś państwo chce się zaliczać do państw cywilizowanych", to powinno przestrzegać tego stanowiska.
- Jesteśmy zobowiązani jako państwo członkowskie UE, jestem przekonany, że w dalszym ciągu jako państwo Zachodniej Europy i jako państwo cywilizowane, do poszanowania (stanowiska Komisji Weneckiej - PAP), bo to, co otrzymamy obliguje nas moralnie i politycznie. Co nie oznacza, że co do litery. Ale bez obrażania się i bez mówienia, że to jest przyjęte przez nie wiadomo kogo i nie wiadomo po co, w jakimś pałacu i co to w ogóle jest, że oni w jakimś pałacu obradują, a nie gdzieś w namiocie itd. - mówił prof. Rzepliński.
W wykładzie prof. Rzeplińskiego uczestniczyło w piątek kilkuset studentów prawa olsztyńskiego uniwersytetu, szef TK otrzymał po spotkaniu owacje na stojąco. W wykładzie Rzepliński mówił o tym, jak w różnych państwach Europy rodziły się sądy konstytucyjne, i jak takie sądy kształtowały się w Polsce, w tym przede wszystkim w okresie PRL-u.