PolskaAndrzej Lepper - sylwetka

Andrzej Lepper - sylwetka

Andrzej Lepper (49 lat) - urodzony 13 czerwca 1954 r. w Stowięcinie. Lider Samoobrony, jedna z najbardziej charakterystycznych i kontrowersyjnych postaci polskiej sceny politycznej. Choć z funkcji wicemarszałka sejmu IV kadencji został odwołany już w listopadzie 2001, do dziś niektórzy podwładni zwracają się do niego "Panie marszałku".

22.08.2005 | aktual.: 23.08.2005 06:57

wykształcenie: średnie rolnicze

Działalność polityczna:

Od 1977 do 1980 należał do PZPR. W 1992 r. założył Związek Zawodowy Rolnictwa Samoobrona - początkowo miał to być związek rolników mających kłopoty ze spłacaniem zaciągniętych kredytów. W 1995 r. po raz pierwszy kandydował na Prezydenta RP zdobywając 1,32% poparcia. Pięć lat później w kolejnych uzyskał niewiele ponad 3%. W 2001 roku został posłem. W nowym sejmie objął funkcję wicemarszałka Sejmu, jednak już pod koniec listopada 2001 został z niej odwołany.

W 1999 roku głośne były organizowane przez Andrzeja Leppera i kierowaną przez niego Samoobronę akcje blokad dróg, wysypywania zboża i nawoływania do niespłacania przez rolników kredytów. Wielką karierę zrobiło także jego hasło "Balcerowicz musi odejść".

Wybory prezydenckie:

Andrzej Lepper i jego Samoobrona, która to partia jest kojarzona ze swoim liderem, domagają się daleko idących zmian w systemie gospodarczo-społecznym Polski. Oznacza to zerwanie z - jak jest to określone w programie - neoliberalnym ustrojem kraju, powstałeym po 1989 roku.

Wśród najważniejszych zmian kandydat proponuje zmiany przepisów dotyczących Narodowego Banku Polskiego - m. in. przywrócenie demokratycznej kontroli nad nim oraz nałożenie na niego współodpowiedzialności za rozwój gospodarczy kraju i zwiększenie zatrudnienia.

Dla kondydata ważna jest reforma sfery socjalnej państwa, a w jej ramach proponuje utowrzenie "szerokiego frontu robót publicznych", przede wszystkim poprzez inwestycje w infrastrukturę. Postuluje też zwiększony wpływ państwa na gospodarkę: ściślejszą kontrolę nad procesami prywatyzacyjnymi, przy zachowaniu kontroli nad działami strategicznymi. Państwo powinno zaangażować się finansowo w rolnictwo i budownictwo.

Poltyka podatkowa miałaby się opierać na likwidacji podatku dochodowego w handlu i wprowadzeniu w jego miejsce jednolitego podatku obrotowego, oraz na obniżeniu podatku dochodowego dla przedsiębiorstw produkcyjnych i usługowych z obecnego poziomu 19% do 10%;

Rodzina: żoanty, troje dzieci

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)