Trwa ładowanie...
09-07-2015 13:15

Andrzej Halicki: usuwanie szkód po burzach postępuje; prace wciąż trwają

Usuwanie szkód po nawałnicach, jakie w środę przeszły przez Polskę, postępuje w szybkim tempie; prace mające m.in. przywrócić prąd w tysiącach domów wciąż trwają - powiedział w Wyrach (Śląskie) minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Share
Andrzej Halicki: usuwanie szkód po burzach postępuje; prace wciąż trwająŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d17gjfc

Halicki przyjechał do Wyr w powiecie mikołowskim na Śląsku, gdzie w środę nad ranem silny wiatr wyrwał dach jednego z domów.

- Szkody i w województwie (śląskim), i w całej Polsce są ogromne po przejściu tej fali burz i huraganów - to są zniszczenia idące w miliony; będziemy je podliczać i szacować; natomiast w dalszym ciągu są jeszcze tysiące gospodarstw niepodłączonych do prądu - podkreślił minister.

Halicki ocenił, że szkody są "szybko naprawiane". - W stosunku do wczorajszych liczb można powiedzieć, że jest duży postęp. Niestety to jeszcze trochę potrwa - zaznaczył.

d17gjfc

Mieszkanka zniszczonego domu pokazywała ministrowi ogromne szkody. - Nie zdarzyło się, żeby taki silny wiatr się wytworzył, żeby dźwignął cały dach. Sąsiedzi opowiadali, że dach stanął w pionie i potem dopiero się zawalił - taka była siła wiatru. Szczęście w nieszczęściu, że nikomu z nas nic się nie stało - powiedziała Elżbieta Stencel.

W usuwaniu szkód, m.in. w wynoszeniu gruzu, pomagają rodzina oraz mieszkańcy Wyr.

W spotkaniu z dziennikarzami wziął także udział wojewoda śląski Piotr Litwa, który podkreślił, że każda z trzech rodzin zamieszkałych w zniszczonym domu otrzyma świadczenie w wysokości 6 tys. zł.

Wojewoda dodał, że skala gospodarstw domowych pozbawionych dostaw energii elektrycznej (prawie 200 tys.) była w woj. śląskim największa w Polsce. - Tempo przywracania porządku, usuwania skutków w poszczególnych gminach uznaję jako dobre - ocenił Litwa.

d17gjfc

W czwartek - powiedział wojewoda - wciąż ponad 60 tys. gospodarstw domowych nie ma prądu. - Jedenaście powiatów jest najbardziej dotkniętych; to wszystkie powiaty od powiatu mikołowskiego w stronę południowej części woj. śląskiego, do powiatów bielskiego i żywieckiego włącznie - dodał.

Minister Halicki podziękował strażakom za pracę przy usuwaniu skutków nawałnic. - Widziałem, w jakim tempie straż pożarna pomaga zlikwidować szkody; przywróciła przejezdność dróg w ciągu kilku godzin - powiedział.

Halicki podkreślił też, że regionalny system ostrzegania zdał egzamin. Podczas nawałnic w telewizji publicznej podawane były stosowne komunikaty, otrzymywali je także użytkownicy aplikacji związanej z systemem ostrzegania. Minister przypomniał, że system ostrzegania za pomocą SMS jest wykorzystywany jedynie w przypadkach zagrożenia życia.

W związku z nawałnicami strażacy w woj. śląskim do tej pory interweniowali prawie 2 tys. razy. Najwięcej interwencji było w powiatach pszczyńskim, rybnickim, cieszyńskim, bielskim. W czasie burzy uszkodzonych zostało 40 budynków - 38 ma uszkodzone dachy, a dwa dachy zostały całkowicie zerwane. Jeden mężczyzna zginął, ranni zostali dwaj strażacy i mieszkaniec powiatu bielskiego.

d17gjfc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17gjfc
Więcej tematów