Andrzej Duda: Polska wycofuje wojska z Afganistanu
Po 20 latach polskie wojsko opuszcza Afganistan. "Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego" - przekazał Andrzej Duda. Pierwsi żołnierze powrócą do kraju jeszcze dziś.
"Zgodnie z decyzjami Sojuszników, postanowiliśmy nie przedłużać misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Z końcem czerwca, po 20 latach, kończymy wojskowe zaangażowanie w największej operacji NATO w historii. Już dziś w nocy do kraju powrócą pierwsi polscy żołnierze" - ogłosił na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
Polscy żołnierze zostali zaangażowani w operacji "Enduring Freedom" (ang. Trwała wolność) po atakach z 11 września i odmowie rządzących Afganistanem na wydanie podejrzanego o zamach na World Trade Centre Osamy bin Ladena. Misja formalnie rozpoczęła się 16 marca 2002 roku.
Z oficjalnych danych MON w działaniach bojowych Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie poszkodowanych zostało 869 żołnierzy i pracowników wojska, z czego 361 rannych. W operacjach zginęło łącznie 44 polskich wojskowych.
Zobacz też: Strzelanina w Afganistanie okiem kamery
Wycofanie wojsk z Afganistanu. Symboliczna data dla Amerykanów
Obecnie Polski Kontyngent Wojskowy (PKW Afganistan) wchodzi w skład sił działających w ramach Resolute Support Mission (misja NATO) i liczy do 400 żołnierzy oraz pracowników.
"Nadrzędnym celem misji jest prowadzenie działalności doradczo-szkoleniowej, która ma przygotować dowództwa afgańskich sił bezpieczeństwa i instytucji podległych Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych do samodzielnego, profesjonalnego i kompleksowego kierowania oraz zarządzania szeroko rozumianym obszarem bezpieczeństwa Islamskiej Republice Afganistanu" - czytamy na stronie kontyngentu.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia amerykański prezydent Joe Biden ogłosił całkowite wycofanie wojsk z Afganistanu. 3,5 tysiąca członków U.S. Army ma wrócić do swoich domów do 11 września 2021 roku, czyli w 20. rocznicę zamachów na World Trade Centre. Sekretarz Generalny NATO potwierdzał wtedy, że proces wycofywania wojsk sojuszniczych zacznie się jeszcze przed 1 maja.