Trwa ładowanie...
d490hq3

Andrzej Duda: Polska nie powinna wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Powinniśmy zabiegać o to, by Polska nie musiała wysyłać żołnierzy na Ukrainę - powiedział kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Jego zdaniem nie jest to wskazane ze względu na fakt, że oba kraje sąsiadują ze sobą.
Share
Andrzej Duda: Polska nie powinna wysyłać żołnierzy na Ukrainę
Źródło: PAP, Fot: Tytus Żmijewski
d490hq3

Według wicepremiera, szefa MON Tomasza Siemoniaka, polscy instruktorzy mogliby szkolić ukraińskich instruktorów, którzy potem będą szkolili podoficerów.

- Nie tak dawno premier Kopacz z oburzeniem w telewizji wymawiała słowa, których ja nie powiedziałem o wysyłaniu polskich wojsk na Ukrainę. Ja powiedziałem, że to jest sprawa nad którą, nawet gdyby stanęła, trzeba by się bardzo dobrze zastanowić. I że przede wszystkim jesteśmy w strukturach NATO. Nadal to powtarzam. Jest dla mnie znamienne, że to dzisiaj właśnie rząd występuje z inicjatywą wysyłania polskich żołnierzy - nieważne, czy oni tam jadą szkolić, czy chronić, czy cokolwiek. Jeśli taka decyzja jest podejmowana, powinna być podjęta przede wszystkim na forum NATO, bo jesteśmy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział Duda.

- Jestem sceptyczny i uważam, ze nawet gdyby na poziomie NATO taka decyzja była podejmowana, to powinniśmy zabiegać o to, byśmy nie musieli tam wysyłać naszych żołnierzy. Bo my jesteśmy bezpośrednio sąsiadem i jesteśmy w związku z tym w specyficznej sytuacji - mówił.

d490hq3

W środę wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak powiedział, że polscy instruktorzy mogliby szkolić ukraińskich instruktorów, którzy potem będą szkolili podoficerów. - Pod auspicjami NATO prowadzimy przygotowania do misji szkoleniowej dla ukraińskich podoficerów. Od miesięcy wspieramy Ukrainę, prowadzimy program NATO-wski na rzecz wojskowych uczelni ukraińskich, zawiązaliśmy brygadę polsko-ukraińsko-litewską. Zamierzamy zgłosić się do szkolenia ukraińskich podoficerów - mówił Siemoniak. Decyzja w tej sprawie - jak podkreślił wicepremier - ma zapaść w marcu.

d490hq3

Podziel się opinią

Share
d490hq3
d490hq3
Więcej tematów