Trwa ładowanie...

Andrzej Duda podjął decyzję. Jest nowy członek państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii

Justyna Kotowska z Instytutu Psychiatrii i Neurologii Kliniki Psychiatrii Sądowej została nowym członkiem państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii. Decyzję Andrzeja Dudy potwierdził rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

Andrzej Duda podjął decyzję. Jest nowy członek państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofiliiŹródło: Getty Images
d4m7zgd
d4m7zgd

Decyzję o powołaniu Justyny Kotowskiej na członka państwowej komisji ds. wyjaśnienia przypadków pedofilii potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

- O powołaniu Julii Kotowskiej zdecydowały przede wszystkim jej kompetencje i doświadczenie, ponieważ niejednokrotnie miała ona kontakt z osobami, które popełniły czyn zabroniony - stwierdził Spychalski.

Ustawa dotycząca państwowej komisji do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 weszła w życie 26 września 2019 roku. Poinformowano, że pierwszy raport powinien być gotowy w ciągu roku wprowadzenia ustawy.

Zobacz też: Koronawirus. Polityk Lewicy o Łukaszu Szumowskim: "przyjaciel Polski". Ma jednak "ale"

W skład komisji wchodzić ma siedmiu członków. Trzech z nich większością trzech piątych w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów powołać ma Sejm. Jednego członka wybrać ma Senat oraz po jednym wybrać ma Prezydent, Premier i Rzecznika Praw Dziecka - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie prezydent.pl.

d4m7zgd

Do głównych zadań komisji należeć będzie m.in. identyfikowanie zaniedbań i zaniechań popełnionych podczas wyjaśniania przypadków nadużyć seksualnych. Jako niezależna od innych organów władzy państwowej zajmie się też zawiadamianiem organów o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii czy wydawaniem postanowień o wpisie do Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym.

Państwową komisję ds. pedofilii powołano w 2019 roku, po tym, jak światło dzienne ujrzał pierwszy film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który skupiał się na problemu pedofilii w Kościele. Do oficjalnego powołania pierwszego członka komisji doszło kilka dni temu, 18 maja Biuro Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka ogłosiło, że został nim dr. hab. Błażej Kmieciak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4m7zgd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m7zgd
Więcej tematów