Anarchiści i alterglobaliści zjadą do Krakowa
Federacja Anarchistyczna zamierza podczas nieformalnego spotkania ministrów obrony NATO w Krakowie zorganizować demonstracje przeciwko polityce Sojuszu. Spotkanie odbędzie się w dniach 19-20 lutego. Najważniejszymi tematami rozmów będą: misja w Afganistanie i przyszłość NATO.
Federacja Anarchistyczna planuje w pierwszym dniu szczytu, od godz. 16 do 19, przemarsz około tysiąca osób z Rynku Głównego do ul. Zwierzynieckiej, w pobliże hotelu Sheraton, gdzie będą obradować ministrowie. W tym samym dniu o godz. 19.30 planują też o połowę mniej liczną demonstrację przed Muzeum Narodowym.
- W Muzeum będzie bankiet dla polityków, wydany przez premiera Donalda Tuska w związku ze szczytem. Zależy nam na pokazaniu, że nie chcemy płacić za bankiety polityków. Zamierzamy w tym czasie zorganizować happening - kontrbal, na który może przyjść każdy. Będzie muzyka i poczęstunek - powiedział Piotr Malinowski z krakowskiej Federacji Anarchistycznej.
Jak dodał, do Krakowa mają przyjechać działacze FA i alterglobaliści m.in. ze Śląska i Warszawy, a także grupy z Czech, Niemiec i z Francji.
Zgłoszenia dotyczące obu manifestacji złożone przez organizatorów w Urzędzie Miasta Krakowa zostały przyjęte. - Organizatorzy spełnili wszystkie wymogi - powiedział Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Miasta.
Wcześniej pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa imprez masowych Adam Młot nie wyraził zgody na przejście manifestacji trasą zaproponowaną przez FA.
- Dostali odmowę, bo trasa ich przemarszu biegała przez strefy niedostępne w tym dniu dla pieszych ze względów bezpieczeństwa. Wraz z policją i Żandarmerią Wojskową poprosiliśmy organizatorów o dostosowanie się do wymogów i okazało się, że jest to możliwe. Zgłosili inną trasę i nie ma podstaw, by nie przyjąć ich zgłoszenia - wyjaśnił Adam Młot.
Podczas ministerialnego spotkania krakowian czekają także znaczne ograniczenia i utrudnienia w ruchu. W centrum miasta zamknięte będą ulice: Powiśle i Podzamcze na odcinku od ul. Straszewskiego do Zwierzynieckiej oraz częściowo ulice: Krupnicza, Wenecja i Wielopole. Nie będzie można parkować samochodów przy ul. Powiśle i przy Muzeum Narodowym, dla pieszych zamknięte będą okolice obiektów, w których zakwaterowani będą goście i gdzie toczyć się będą obrady.
Nieformalne spotkania ministrów państw NATO są organizowane co najmniej dwa razy w roku. Jest tradycją, że nie odbywają się one dwa razy w tym samym mieście (poprzednie było w Polsce w 2002 r. w Warszawie) i że wybiera się miejsce ważne dla ministra obrony kraju-gospodarza.
Spotkanie w Krakowie zbiega się z 10. rocznicą wstąpienia Polski do NATO i jest ostatnią taką imprezą przed jubileuszowym szczytem, który w kwietniu, w 60. rocznicę podpisania Traktatu Północnoatlantyckiego, odbędzie się na pograniczu Francji i Niemiec. Będzie to ostatni szczyt, w którym jako sekretarz generalny weźmie udział Jaap de Hoop Scheffer.