Trwa ładowanie...

Amnesty International krytykuje nowelizację zasad inwigilacji w Polsce. "Poważne ograniczenie praw człowieka"

• Organizacja zwraca uwagę na szerszą inwigilację ze strony policji
• "Niejasne warunki i nieokreślony katalogu przestępstw"
• AI: ustawa jest sprzeczna ze zobowiązaniami Polski

Share
Amnesty International krytykuje nowelizację zasad inwigilacji w Polsce. "Poważne ograniczenie praw człowieka"
Źródło: Fotolia, fot: Pio Si
da8eso0

Nowelizacja zasad inwigilacji uchwalona w Polsce "stanowi poważne ograniczenie praw człowieka" - napisała w oświadczeniu Amnesty International (AI), największa światowa organizacja pozarządowa zajmująca się obroną praw człowieka.

Przedstawiciele AI ocenili, że nowa legislacja "rozszerza dostęp do danych telekomunikacyjnych i cyfrowych, pozwalając na szerszą inwigilację ze strony policji i innych agencji rządowych i jednocześnie zawierając niedostateczne wskazania dotyczące tego, kiedy te rozwiązania mogłyby być użyte".

Zarzuty AI do przyjętej w piątek przez Senat ustawy dotyczą - jak napisano - m.in. tego, że daje ona większe przyzwolenie na "intruzywne metody śledcze" na podstawie "niejasnych warunków i nieokreślonego katalogu przestępstw", a także możliwość uzyskania danych telekomunikacyjnych bez uprzedniej zgody sądu.

da8eso0

"Ustawa sprzeczna ze zobowiązaniami Polski"

AI podkreśliła również, że brakuje zabezpieczeń dotyczących korespondencji zawodowej, która zwyczajowo objęta jest szczególną ochroną, m.in. w relacjach prawników z klientami lub dziennikarzy ze źródłami informacji, a także zwróciła uwagę na to, że będzie "bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe, aby osoba śledzona była świadoma prowadzonych wobec niej działań, biorąc pod uwagę, że ustawa nie przewiduje poinformowania o tym fakcie nawet po zakończeniu operacji".

Według AI główne zapisy nowej ustawy stoją w sprzeczności z międzynarodowymi i regionalnymi zobowiązaniami Polski w zakresie ochrony praw człowieka. Skrytykowano także tryb przyjmowania nowej ustawy, określając go jako "przyspieszony" i wskazując, że "przyjęto wyłącznie drobne poprawki, pomimo stanowczej opozycji ze strony grup społeczeństwa obywatelskiego i innych ekspertów".

da8eso0

Podziel się opinią

Share
da8eso0
da8eso0
Więcej tematów