PolskaAmerykański pisarz Paul Auster gościem Festiwalu Conrada w Krakowie

Amerykański pisarz Paul Auster gościem Festiwalu Conrada w Krakowie

Wybitny amerykański pisarz Paul Auster, autor m.in. "Trylogii nowojorskiej" i "Dziennika zimowego", będzie wśród gości tegorocznego Festiwalu Conrada, który odbędzie się w Krakowie w październiku.

Na szóstej edycji, która nosi tytuł "Wspólne światy", pojawi się także żona Austera, prozaiczka i eseistka Siri Hustvedt. Wśród polskich osobowości będzie laureatka nagrody Nike Olga Tokarczuk. Na literackim festiwalu nie zabraknie przedstawicieli współczesnej filozofii, którą reprezentował będzie Francuz Jacques Ranciere - poinformowali organizatorzy.

"W ramach festiwalu planujemy spotkania i dyskusje w gronie wybitnych pisarzy, filozofów, reżyserów i artystów z całego globu. Będziemy rozmawiać o relacjach łączących literaturę z rzeczywistością i pochylimy się nad językowymi i literackimi narzędziami, które pozwalają ludziom przekraczać mentalne, kulturowe i estetyczne granice" - podali organizatorzy.

Paul Auster jest uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy. Zajmuje się także przekładami i reżyserią filmową. Pochodzi z rodziny żydowskiej o polskich korzeniach. Studiował na Columbia University, mieszkał w Paryżu, tłumaczył francuskich poetów, pozostaje jednak autorem ściśle związanym z Nowym Jorkiem. W swoich powieściach często porusza problemy ludzkiej alienacji i zagubienia, zwraca też uwagę na znaczenie zbiegów okoliczności. Za esencję jego twórczości uważa się "Trylogię nowojorską" - spięte tym wspólnym tytułem trzy powieści wydane w latach 1985 - 1986 pt."Szklane miasto", "Duchy", "Zamknięty pokój". Najnowszą książką Amerykanina jest "Dziennik zimowy" pozytywnie przyjęty przez krytykę, podkreślającą klarowność, błyskotliwy styl utworu oraz zaskakującą dbałość o detale.

Siri Hustvedt zanim zdecydowała się poświęcić literaturze, zajmowała się studiami nad literaturą zwieńczonymi pracą doktorską na temat twórczości Charlesa Dickensa. Jej pierwsza powieść "Na oślep", została uznana przez amerykańskich krytyków za jeden z najlepszych debiutów lat 90. XX w. Hustvedt, której książki przetłumaczono na ponad 30 języków, jest również autorką takich bestsellerów jak "To, co kochałem", "Amerykańskie smutki" czy "Lato bez mężczyzn". Krytycy i czytelnicy cenią w prozie pisarki przede wszystkim aspekty psychologiczne, wirtuozerskie opisy przeżyć bohaterów oraz plastyczne portrety artystów, naukowców i innych przedstawicieli amerykańskiego społeczeństwa.

Olga Tokarczuk zadebiutowała w 1993 r. wydając "Podróż ludzi Księgi", która zapewniła jej nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Kolejne publikacje ugruntowały jej pozycję jako jednej z najciekawszych i najpopularniejszych polskich autorek. Wielokrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike, została jej laureatką w 2008 r. dzięki powieści "Bieguny", odebrała też m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich, Paszport Polityki i Międzynarodową nagrodę Vilenica. Jej twórczość wyróżniają inspiracje teoriami psychologicznymi i antropologicznymi. W magicznie przekształcanym świecie jej utworów elementy rzeczywistości mieszają się z fikcją i skłaniają do zadawania pytań filozoficznych.

Nie tylko literatura, ale także filozofia współczesna będzie miała silną reprezentację w czasie październikowego święta literatury, bo Kraków odwiedzi Jacques Ranciere, jeden z obecnie najczęściej przywoływanych i cytowanych intelektualistów francuskich. Francuski filozof, zajmujący się związkami polityki, estetyki, społecznymi i filozoficznymi kontekstami sztuki, jest współautorem "Czytania +Kapitału+", przełomowej reinterpretacji myśli Karola Marksa. Francuz wiele uwagi poświęca zagadnieniom praw człowieka, aktywności społecznej i miejsca ubogich w polityce i filozofii. W 2006 r. międzynarodowy magazyn "Artforum" uznał go za najważniejszego filozofa dla sztuki współczesnej. W Polsce ukazały się jego prace: "Dzielenie postrzegalnego. Estetyka jako polityka", "Nienawiść do demokracji", "Na brzegach politycznego".

Organizatorami Festiwalu Conrada są miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)