Amerykańska wokalistka Nnenna Freelon wystąpi w Polsce

8 października, na jedyny koncert Polsce, przyjedzie słynna amerykańska wokalistka Nnenna Freelon – jedna z najważniejszych artystek dzisiejszego jazzu.

Amerykańska wokalistka Nnenna Freelon wystąpi w Polsce
Źródło zdjęć: © Era Jazzu

18.08.2007 | aktual.: 18.08.2007 21:55

Gdyby miarą uznania i popularności były tylko przyznawane wokalistce prestiżowe nagrody, to z pewnością Nnenna Freelon należy do rekordzistek: sześciokrotne nominacje do Grammy Awards, najważniejsza dla wokali-styki jazzowej "Ella Award", laur "Billie Holiday Award" przyznawany przez Academie Du Jazz oraz nobilitująca wszystkie śpiewaczki - słynna "Soul Train Award" pozwalająca określać wokalistkę mianem "Lady of Soul".

Nnenna Freelon należy do wąskiej grupy nowoczesnych wokalistek jazzu, które niezwykle konsekwentnie realizują swoją muzykę. Mimo, że nie uczestniczą zbyt nachalnie w jazzowym businessie, to każdy ich koncert i nagranie uważnie omawiane jest przez krytyków i oklaskiwane przez publiczność.

Nnenna Freelon swój kunszt wokalny opierała początkowo wzorując się na brzmieniu grup wokalnych takich, jak np. The Stylistics czy The Spinners, później, gdy warsztat wokalny był już znamienity, coraz częściej utożsamiała swój śpiew ze stylistyką feelingu legendarnej bluesmanki Odetty, afrykańskiego swingu Miriam Makeby, czy wielkich wokalistek jazzu: Niny Simone, Abbey Lincoln, Elli Fitzgerald i Sarahy Vaughan.

Jako dyplomowana wokalistka zapraszana bywała do współpracy z zespołami wybitnych jazzmanów Billy’ego Taylora, Yusefa Lateefa i Toshiko Akiyoshi. W 1990 w czasie jej recitalu na Southern Arts Federation Forum w Atlancie spotkała Ellisa Marsalisa, który zauroczony śpiewem artystki zarekomendował ją słynnemu producentowi Columbia Records, George’owi Butlerowi. W tej ekskluzywnej grupie – obok Brandforda Marsalisa, Harry’ego Connicka i Wyntona Marsalisa znalazła się także wokalistka – Nnenna Freelon. Praca dla Columbia Records pod bacznym okiem producenta Butlera zaowocowała wielkim wydarzeniem artystycznym: albumem "Heritage" zrealizowanych z tak doborowymi jazzmanami, jak pianista Kenny Barron i basista Christian McBridge. Sukces debiutanckiego albumu stał się natychmiast przepustką do wielkiego, jazzowego świata. Producenci nowojorskiego koncertu Ray’a Charlesa, George’a Bensona i Ala Jarreau zabiegali o udział N. Freelon jako równorzędnej gwiazdy wieczoru.

Mając na koncie kilka bestsellerowych płyt oraz liczne koncerty w prestiżowych salach koncertowych Ameryki i Europy, jest dzisiaj niekwestionowaną i najważniejszą wokalistką współczesnego jazzu, a jej koncerty stały się znaczącymi epizodami w historii muzyki rozrywkowej. Sama Nnenna Freelon jest ikoną wokalnego jazzu i jedną z najczęściej w USA nagradzanych, kiedy w 2001 roku z sześcioma nominacjami sięgała po prestiżowe Grammy Award publiczność zgromadzona w Staples Center w Los Angeles zgotowała zaskoczonej artystce owacje na stojąco. Mając na uwadze, że na sali zgromadził się blisko 20-tysięczny, elitarny świat amerykańskiego show-biznesu, gest ten był niezwykle wymowny.

Kilka lat później kolejna nominacja Grammy ("Best Jazz Vocal Performance") za album "Blueprint of a Lady" gruntowała już tylko pozycję wokalistki na jazzowym firmamencie i uruchamiała lawinę nagród (Eubie Blake Award), wyróżnień (Soul Train Award). Krótka trasa koncertowa w Europie oraz jedyny w Polsce koncert w warszawskiej Sali Kongresowej jest dla artystki kolejny, artystycznym wyzwaniem.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)