Amerykańscy Żydzi bliżej odzyskania swoich majątków w Polsce
Dalszą akcję nacisków propagandowo-politycznych
mających wesprzeć zbiorowy pozew przeciw rządowi RP w sprawie restytucji mienia żydowskiego w Polsce zapowiedzieli adwokaci reprezentujący Żydów amerykańskich.
Prawnicy wyrazili radość po uchyleniu przez sąd apelacyjny decyzji sądu w Nowym Jorku oddalającej ich pozew przeciw polskiemu rządowi. Proces ma doprowadzić do odzyskania przez Żydów majątków prywatnych utraconych przez nich w wyniku konfiskat w czasie II wojny światowej i nacjonalizacji prowadzonej przez władze komunistyczne PRL.
"To ogromne zwycięstwo ocalonych z holocaustu. Polski rząd jest w kłopocie. Decyzja sądu apelacyjnego to mocna wskazówka, że sąd jest za restytucją mienia" - powiedział mecenas Mel Urbach.
Urbach powiedział, że w najbliższy poniedziałek odbędzie się w Nowym Jorku zebranie w sprawie pozwu z udziałem adwokatów, ich klientów, oraz polityków. Nie chciał jednak powiedzieć, jakich. Zapowiedział też, że w sprawę włączy się jedna z największych kancelarii prawniczych w USA, która będzie doradzać bezpłatnie. Odmówił wszakże poinformowania, o jaką kancelarię chodzi.
Klein oświadczył, że żydowscy powodzi skierują sprawę restytucji także do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. "Kilkudziesięciu z nich wywrze nacisk na trybunał, aby uznał, że Polska pogwałciła ich konstytucyjne prawo własności" - powiedział mecenas.
Federalny sąd apelacyjny uchylił w zeszłą środę orzeczenie sędziego sądu okręgowego w Nowym Jorku, Edwarda Kormana, że sądy w USA nie mają jurysdykcji do rozpatrywania pozwu przeciwko rządowi RP, gdyż jest on chroniony immunitetem wynikającym z zasady suwerenności obcego państwa.
Sprawę tego immunitetu uregulowała prawnie ustawa Kongresu z 1976 r. (tzw. Foreign Sovereign Immunities Act, w skrócie: FSIA). Powodzi powoływali się na wyjątek w tej ustawie, który mówił, że immunitet nie obejmuje "działalności handlowej", a więc obrotu przejętymi nieruchomościami żydowskimi.