Amerykańscy żołnierze przyjadą do Polski
W Warszawie została podpisana polsko-amerykańska umowa SOFA (Status of Forces Agreement). Jest to dokument, który określa zasady stacjonowania w naszym kraju amerykańskich żołnierzy. Umowę podpisali: minister obrony Bogdan Klich, szef MSZ Radosław Sikorski i amerykańska podsekretarz stanu Ellen Tauscher.
Podczas uroczystości podpisania umowy, minister obrony Bogdan Klich mówił, że dla Polski oznacza ona wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego. Jak dodał, jest to ważny moment w bieżącej współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską. W ocenie szefa MON, współpraca polsko-amerykańska ma jasną przyszłość.
Dwa tygodnie temu ustalono m.in., że żołnierze USA, którzy popełnią przestępstwo w Polsce, poza swoimi bazami, a nie będzie ono miało związku ze służbą, będą sądzeni przez polskie sądy. Była to jedna z kluczowych kwestii blokujących umowę SOFA. Spór dotyczył angielskiego słowa "respect", które ma szersze znaczenie niż polski wyraz „przestrzeganie” (w domyśle prawa). Tuż przed rozmowami Amerykanie nieoczekiwanie zmienili podejście do zapisów dotyczących jurysdykcji.
Do porozumienia zostanie dołączona tak zwana nota interpretacyjna, czyli dokument, który precyzuje, że wszelkie pojęcia tej umowy będą interpretowane według NATO-wskich reguł.
Porozumienie jest konieczne, by nad Wisłą pojawiły się amerykańskie baterie rakiet Patriot. Umowa SOFA, czyli Status of Forces Agreement, miała zostać podpisana w czwartek, ale do tego nie doszło.
W sierpniu ubiegłego roku Polska i Stany Zjednoczone podpisały umowę o umieszczeniu w Polsce elementów systemu obrony przeciwrakietowej. Polska stawiała warunek wzmocnienia krajowego systemu obrony powietrznej np. baterią przeciwlotniczą Patriot. Amerykanie - także po zmianie koncepcji tarczy - zapewniali, że zestaw Patriot będzie rotacyjnie stacjonować w Polsce. Umowa SOFA - Status of Forces Agreement - ma regulować zasady pobytu obsługi baterii Patriot i amerykańskiego personelu przebywającego w Polsce w ramach innych przedsięwzięć.