Amerykanin Tzigane otrzymał Złotą Batutę w Katowicach
Reprezentujący Stany Zjednoczone Eugene Tzigane McDonough zwyciężył w VIII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach - poinformowało jury konkursu. Otrzyma Złotą Batutę i 10
tys. euro.
23.11.2007 | aktual.: 23.11.2007 23:18
Choć podczas trwania całego konkursu występował jako Eugene Tzigane McDonough, to w rozmowie z PAP krótko po ogłoszeniu wyników poprosił, by przedstawiać go jako Eugene Tzigane. Podkreślił, że wszyscy uczestnicy reprezentowali wysoki poziom, więc być wybranym spośród nich to wielki honor.
Jestem bardzo szczęśliwy. To największy sukces w mojej karierze, jeszcze do mnie nie dotarło, że tego dokonałem. Wierzę, że to zwrotny moment w mojej karierze - powiedział.
Drugie miejsce zajęła Chinka Lin Chen, zdobywając Srebrną Batutę i 8 tys. euro, laureatowi trzeciego - Amerykaninowi Seanowi Newhouse'owi przypadnie Brązowa Batuta i 5 tys. euro.
Katowicki konkurs rozpoczął się w miniony piątek w Filharmonii Śląskiej w Katowicach uroczystym koncertem prawykonań utworów trzech polskich kompozytorów.
W konkursie wystartowało 35 młodych dyrygentów z całego świata, m.in. Australii, Brazylii, Japonii i Korei Południowej. Należy on do trzech najważniejszych polskich międzynarodowych konkursów wykonawczych - obok Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Odbywa się raz na cztery lata. Należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych w Genewie.
Inicjatorem i pierwszym organizatorem Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów w Katowicach był wybitny polski dyrygent Karol Stryja (1915-1998) - ostatni uczeń Grzegorza Fitelberga, wieloletni dyrektor Państwowej Filharmonii Śląskiej. Poprzedzony dwoma krajowymi, pierwszy międzynarodowy konkurs odbył się w roku 1979, w setną rocznicę urodzin jego patrona.
Grzegorz Fitelberg (1879-1953) był kompozytorem i jednym z najwybitniejszych polskich dyrygentów. Wielki propagator muzyki polskiej XX wieku, a szczególnie twórczości Karola Szymanowskiego. Twórca Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, działającej do dziś, obecnie jako Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach.