Ambasador Białorusi upomniany za grożenie dziennikarzowi
Ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka został wezwany do polskiego MSZ w związku z jego wypowiedzią do dziennikarza TVN 24 - poinformował rzecznik MSZ Paweł Dobrowolski.
Chodzi o słowa, jakie ambasador skierował do Bogdana Rymanowskiego, który przeprowadzał z nim wywiad. Powiedział on, że "gdyby nie był ambasadorem, dałby mu (dziennikarzowi) w mordę".
W południe Łatuszkę wezwał do MSZ dyrektor Protokołu Dyplomatycznego Tomasz Orłowski. Według rzecznika ministerstwa, rozmowa była "stanowcza i surowa". Jak poinformował Dobrowolski, ambasadorowi przekazano, że jego zachowanie było niezgodne z duchem i literą konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych i konsularnych oraz negatywnie rzutuje zarówno na wizerunek ambasadora, jak i na wizerunek państwa, które on reprezentuje.
Relacje placówek dyplomatycznych z mediami są ich własną sprawą, jednak jest naganne, że wobec demokratycznych mediów używa się takich słów - ocenił rzecznik MSZ.
Dodał, że wydarzenia na Białorusi, przypadki pobicia działaczy opozycji przez "nieznanych sprawców" przypominają sytuację w czasie stanu wojennego w Polsce. Zdaniem rzecznika MSZ, podobne działania zasługują na potępienie, a systematyczne represje wobec opozycji na pewno nie pomogą Białorusi.
Według rzecznika, decyzja o wprowadzeniu restrykcji wobec osób odpowiedzialnych za fałszerstwa i łamanie praw wyborczych w czasie niedzielnych wyborów prezydenckich na Białorusi już została podjęta. Chodzi przede wszystkim o rozszerzenie na te osoby zakazu wjazdu na terytorium polskie. Polska czeka jednak jeszcze z realizacją tej decyzji, ponieważ chce, by podobne działania podjęła cała UE.
Sytuacja po wyborach na Białorusi zostanie oceniona na rozpoczynającym się w czwartek dwudniowym szczycie UE w Brukseli a także na najbliższym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii na początku kwietnia.