Amazonka płynęła w odwrotnym kierunku
Amazonka, najdłuższa rzeka świata, płynęła kiedyś z Atlantyku do Pacyfiku, czyli w przeciwnym kierunku niż teraz – tak wynika z najnowszych badań.
25.10.2006 | aktual.: 25.10.2006 17:44
Skały osadowe w środkowej części Ameryki Południowej zawierają dawne cząstki minerałów, które muszą pochodzić ze wschodniej części kontynentu. - To oznacza, że ok. 145-65 mln lat temu Amazonka płynęła ze wschodu na zachód– powiedział geolog Russell Mapes. Naukowiec przedstawi swoje odkrycia na konferencji geologów w Filadelfii.
Wiek skał w Ameryce Południowej różni się na zachodzie i na wschodzie. Skały sprzed 2,5 mld lat zostały znalezione we wschodniej części kontynentu. Na wskutek nieustających zmian geologicznych w Andach, w zachodniej części, skały są znacznie młodsze.
Jeśli Amazonka płynęłaby cały czas na wschód, tak jak to się dzieje teraz, znacznie młodsze minerały zostałyby znalezione w osadach, ponieważ zostałyby zmyte z Andów. – Nie zauważyliśmy tam żadnych takich minerałów - powiedział naukowiec. Russell Mapes wytłumaczył też, że osady wschodniego pochodzenia zostały zmyte z terenów górskich, który powstały w okresie Kredy, kiedy się rozdzieliły płyty tektoniczne Ameryki Południowej i Afryki.
Zobacz także: BBC - Amazon 'switched directions'