Altair 8800 - prekursor pecetów
W 1975 roku na rynku pojawiła się zapowiedź pecetów - komputer Altair z procesorem Intel 8080A na pokładzie. Na początku trudno było nazwać go "komputerem" - miał bowiem trafić do sprzedaży jako zbiór elementów do samodzielnego montażu.
Altaira stworzyła firma Micro Instrumentation and Telemetry Systems ( MITS ). Jej założycielom chodziło o opracowanie maszyny, która mogła mieć na tyle dobry stosunek możliwości do ceny, by pokonać kalkulatory Texas Instruments obecne na rynku od 1972 roku.
Wyrób czekoladopodobny
Jeden z założycieli MITS, Ed Roberts, zdołał umówić się z Intelem, że będzie kupował od nich procesory 8080 w cenie 75 dolarów za sztukę. "Klasyczna" wersja CPU kosztowała wtedy 360 dolarów. Taka umowa opłaciła się jednak Intelowi, gdyż dostarczał on MITS wyłącznie układy z uszkodzoną obudową ( ale działające normalnie ).
Pierwszy Altair zaginął z powodu strajku w firmie przewozowej, a na rynek ( w postaci zestawu do samodzielnego montażu ) trafił dopiero drugi egzemplarz. Stało się to dokładnie 31 lat temu, 19 grudnia 1974 roku.
Ogłoszenie o nowoczesnym komputerze Altair pojawiło się w piśmie Popular Electronics w styczniu 1975 roku. Komputer momentalnie zyskał olbrzymią popularność. Aby przełamać zastój w interesach, MITS musiał sprzedać 200 maszyn w przeciągu roku - tymczasem tylko w ciągu pierwszego miesiąca od publikacji do firmy przyszły tysiące zamówień!
High-end w połowie lat siedemdziesiątych
W skład komputera wchodziło pięć "płyt głównych". Prócz procesora Intel 8080A, maszynę wyposażono także w 256 bajtów pamięci RAM, przełączniki umożliwiające programowanie oraz słynną stupinową szynę, która później zaakceptowano jako standard IEEE-696. Koszt zestawu: 397 dolarów.
W komputerze bardzo szybko zaimplementowano język Altair BASIC, który na papierowej taśmie dostarczył nie kto inny, jak... Paul Allen. Ten sam, który niedługo później z Billem Gatesem założył firmę Micro-Soft ( patrz artykuł: "Microsoft świętuje 30 urodziny - http://www.pcworld.pl/news/83325.html" ).
Warto zajrzeć: Wikipedia - http://en.wikipedia.org/wiki/altair_8800 ( witryna w języku angielskim )