Alkohol w UE popłynie bez ograniczeń?
Komisja Europejska zamierza znieść
ograniczenia w przewożeniu alkoholu do innych krajów. To umożliwi
robienie nieograniczonych alkoholowych zakupów w krajach UE, gdzie
są niższe podatki. A także kupowanie trunków za granicą przez
Internet - napisał w sobotę "The Guardian".
Według Komisji, ograniczenia w sprzedaży alkoholu na prywatny użytek są zaprzeczeniem idei europejskiego wspólnego rynku. "Jeśli odwiedzi się winnicę we Francji, polubi tamtejsze wino, to powinno się mieć prawo do zabrania go ze sobą do swojego kraju" - powiedział rzecznik KE Jonathan Todd.
Różnice w wysokości podatków sprawiają, że mieszkańcy Unii Europejskiej płacą różne sumy za ten sam alkohol. Do tej pory trzeba było osobiście pojechać do innego państwa, aby móc skorzystać z dobrodziejstw niższych cen. Ograniczenia w wywożeniu trunków za granicę sprawiały, że nie można było większego zapasu zabrać ze sobą do domu.
Propozycja KE zniosłaby wszelkie ograniczenia. Na jej podstawie każdy będzie miał prawo pojechać do innego kraju i przywieźć sobie stamtąd dowolną ilość wybranego alkoholu. Będzie także możliwe zamawianie go przez Internet - wtedy wystarczy znaleźć najtańszego producenta ulubionego trunku w Unii Europejskiej, złożyć zamówienie i czekać na jego realizację.
Propozycję Komisji musi zaakceptować Rada UE. Zasiadający w niej premierzy krajów członkowskich muszą ją przyjąć jednogłośnie. Należy się spodziewać sprzeciwów państw mających wysokie podatki na alkohol: Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji i Finlandii.
"Ta propozycja nie ma sensu. Każdy może przecież kupować na własny użytek. Jeśli pozwolimy jeszcze sprowadzać wolny od podatku alkohol za pośrednictwem Internetu, to będzie to kradzież milionów funtów z podatków, które powinny pójść na szkoły, szpitale, prace publiczne" - oświadczyło brytyjskie Ministerstwo Skarbu.
"Zakupy bez granic to fundamentalna zasada prawa UE i nie należy na nie patrzeć jak na próbę uchylania się od płacenia podatków. Nawet jeśli dochody niektórych państw z akcyzy na alkohol spadną" - replikował Todd.
Obecnie rozporządzenie UE zakłada, że na prywatny użytek można przewieźć przez granicę 10 litrów spirytusu, 90 litrów wina oraz 110 litrów piwa.