Alkohol przyspiesza rozwój raka piersi
Alkohol przyspiesza ukrwienie guza i zwiększa ekspresję genu kodującego czynnik wzrostu VEGF - wynika z amerykańskich badań.
Spożycie alkoholu jest uznanym czynnikiem ryzyka dla nowotworów piersi, około 60 procent przypadków tej choroby na świecie jest związane z piciem.
Naukowcy podejrzewali, że alkohol pobudza metabolizm estrogenów oraz, że związek do którego jest rozkładany w organizmie - aldehyd octowy - powoduje mutacje i zniszczenia oksydacyjne.
Dotychczas nie było modelu zwierzęcego do badania raka piersi, zatem autorzy pracy postanowili wyhodować myszy z takim objawami, jakie występują u chorych na raka pacjentek.
Następnie zwierzęta te pojono 1 procentowym alkoholem (taka ilość podawana myszom odpowiada 2 drinkom wypijanym przez ludzi).
W drugim tygodniu trwania eksperymentu myszom wszczepiono komórki raka piersi. Po zakończeniu doświadczenia naukowcy wyizolowali guzy, zmierzyli je i zbadali ich ukrwienie.
Okazało się, że nawet tak niewielkie spożycie alkoholu prawie dwukrotnie zwiększa rozmiar guzów piersi u myszy oraz znacząco polepsza ich ukrwienie. Ponadto naukowcy zaobserwowali, że poziom czynnika wzrostu VEGF jest dużo wyższy w tkankach zwierząt pojonych alkoholem. Masa ciała zwierząt nie ulega zmianie.