PolskaAlicja Tysiąc w sądzie walczy o odszkodowanie

Alicja Tysiąc w sądzie walczy o odszkodowanie

Przed katowickim sądem okręgowym rozpoczął
się proces z powództwa Alicji Tysiąc przeciwko redaktorowi
naczelnemu "Gościa Niedzielnego" i wydawcy tego katolickiego
tygodnika za naruszenie dóbr
osobistych. Strony nie wykluczają ugody.

Alicja Tysiąc w sądzie walczy o odszkodowanie
Źródło zdjęć: © PAP

Tysiąc, która w unijnym trybunale wywalczyła odszkodowanie za odmowę prawa do aborcji, poczuła się dotknięta sugestiami gazety, że chciała zabić dziecko. Domaga się przeprosin za naruszenie dóbr osobistych i zadośćuczynienia finansowego.

W odpowiedzi na te zarzuty redaktor naczelny "Gościa Niedzielnego" ks. Marek Gancarczyk odpowiadał, że obowiązkiem katolickiego tygodnika jest zabieranie głosu w obronie życia i że autorzy jego gazety świadomie nazywają aborcję zabójstwem.

Pełnomocnik pozwanego, mec. Jacek Siński, wniósł o oddalenie powództwa. Także pełnomocnik Alicji Tysiąc, mec. Marcin Górski, podtrzymał swój wniosek. Wyraził przekonanie, że proces nie dotyczy kwestii światopoglądowych, ale naruszenia dóbr osobistych.

Innego zdanie jest strona pozwana. W opinii ks. Gancarczyka, proces dotyczy problematyki aborcji, jednak przede wszystkim chodzi w nim o kwestię wolności słowa. - Myślę, że dla wszystkich dziennikarzy, dla mediów, jest to istotna sprawa - ocenił.

Mimo podtrzymania wcześniejszych stanowisk, żadna ze stron nie wykluczyła możliwości ugodowego załatwienia sprawy. Żaden z pełnomocników nie chciał, by sprawa została skierowana do mediacji, strony mają negocjować bez udziału mediatora. Następna rozprawa 3 czerwca.

Alicja Tysiąc chciała usunąć ciążę, bo urodzenie dziecka mogło grozić jej nawet utratą wzroku. Po porodzie jej wzrok pogorszył się; przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką. Na brak możliwości aborcji poskarżyła się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który przyznał jej 25 tys. euro odszkodowania.

Kobieta pozwała redaktora naczelnego i wydawcę "Gościa Niedzielnego" za sformułowania zawarte w serii artykułów na jej temat. Jak mówiła w sądzie, najbardziej uraziły ją sformułowania, że otrzymała odszkodowanie za to, że nie pozwolono jej zabić własnego dziecka.

Uważa też, że "Gość Niedzielny" bezprawnie ingerował w jej życie prywatne, sugerując, że nie chciała swojego dziecka. Strona powodowa stoi też na stanowisku, że tygodnik bezprawnie opublikował zdjęcie Alicji Tysiąc.

Tuż przed rozpoczęciem procesu ks. Gancarczyk mówił, że jego tygodnik napisał "kilka podstawowych prawd i nie ma powodu, żeby się z tego wycofywać". "Gość Niedzielny" we wskazywanych przez stronę przeciwną publikacjach przedstawiał stanowisko Kościoła - zaznaczył.

Według strony powodowej, Alicja Tysiąc została też porównana do zbrodniarzy nazistowskich. Nie zgadza się z tym redaktor naczelny "Gościa". Jak wyjaśnił, jego gazeta wskazywała na analogie pomiędzy postępowaniem sędziów trybunału w Strasburgu a oficerami z obozu Auschwitz.

- Oni też podjęli jakąś decyzję, a potem może sobie gdzieś pojechali odpocząć. A decyzja dotyczyła spraw fundamentalnych i bardzo strasznych - ocenił ks. Gancarczyk. - Każdy sędzia powinien również kierować się sumieniem i zdrowym rozsądkiem - dodał.

Procesowi przyglądały się przedstawicielki organizacji kobiecych. Na sali rozpraw miały tabliczki z napisami: "Wszystkie jesteśmy Alicjami" i "W sprawie Alicji Tysiąc odbija się polska hipokryzja". Jak mówiła Małgorzata Tkacz-Janik z Grupy Inicjatyw Genderowych, Alicja Tysiąc nie mogła dochodzić swojego prawa do aborcji mimo zapisów gwarantujących przerwanie ciąży w szczególnych przypadkach.

- Nie było żadnych przepisów odwoławczych, do których mogłaby się odnieść. Nawet tak restrykcyjne aborcyjne, czy antyaborcyjne, prawo nie dawało pola manewru - powiedziała Tkacz Janik. - Przerażająca jest ta mowa nienawiści, która została skierowana w stronę Alicji - dodała.

Redakcja "Gościa Niedzielnego" stoi na stanowisku, że obowiązkiem katolickiego tygodnika jest zabieranie głosu w obronie życia. Wskazuje, że to nie ta gazeta zrobiła z dramatu Alicji Tysiąc sprawę publiczną oraz że tygodnik kieruje się zawsze zasadą potępiania grzechu, ale nie grzesznika.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (213)