Trwa ładowanie...
d3cnnrr

Aleksander Łukaszenka zlecił kontrolę gotowości wojsk obrony terytorialnej Białorusi

• Prezydent Białorusi chce sprawdzić "jak działają wojska obrony terytorialnej" • Zalecił też stworzyć zapas broni dla tego typu oddziałów • Łukaszenka: tylko obrona ogólnonarodowa może zagwarantować udaną obronę
Share
Aleksander Łukaszenka
Aleksander ŁukaszenkaŹródło: AFP, Fot: HOANG DINH NAM
d3cnnrr

- Sekretariatowi Rady Bezpieczeństwa polecam, żebyśmy w jakimś przedziale czasowym, trzeba wybrać ten moment, mogli na mój rozkaz uruchomić wojska obrony terytorialnej w rejonie (powiecie), mieście i na innym obszarze w skali całego obwodu. Zobaczymy, jak działają wojska obrony terytorialnej - powiedział Łukaszenka na spotkaniu z dowództwem obrony terytorialnej.

Prezydent zaznaczył, że w Białorusi istnieją plany użycia wojsk obrony terytorialnej i są określone obiekty, które powinny one chronić. Powiedział jednak, że niepokoi go co innego: "Są plany, są obiekty, są papiery, ludzie, dowódcy itp., ale czy jesteśmy gotowi działać w warunkach wojennych i uruchomić całą obronę terytorialną?".

- Jak pokazuje wielowiekowe doświadczenie, tylko nadając obronie charakter ogólnonarodowy można zagwarantować udaną obronę państwa - podkreślił prezydent. Według niego właśnie dlatego stworzono na Białorusi obronę terytorialną.

d3cnnrr

Łukaszenka przypomniał, że w okresie pokoju organami dowodzenia obrony terytorialnej są m.in. sztab generalny i organa władzy lokalnej. Zaznaczył, że każdy szef władzy lokalnej powinien wiedzieć, jak działać i mieć wyobrażenie o liczebności wojsk obrony terytorialnej.

Skrytykował władze lokalne za to, że nie poświęcają wystarczającej uwagi tej sferze, i podkreślił, że należy zwiększyć efektywność kierowania wojskami obrony terytorialnej. - Na razie nie jest to, delikatnie mówiąc, najsilniejsze ogniwo w tym systemie - oznajmił.

- Poziom przygotowania członków kierownictwa powinien być taki, żeby w razie konieczności mogli oni samodzielnie zorganizować niezawodną obronę w swoim rejonie. Do tego niezbędne jest nabycie praktycznych nawyków - oświadczył.

Oprócz tego szef państwa polecił stworzyć zapas broni i innych zasobów materialnych dla wojsk obrony terytorialnej. - Powinniśmy zrobić to wszystko, aby gubernator miał w tym temacie taką samą orientację jak na przykład w technologii kampanii siewnej - zaznaczył.

Łukaszenka powtórzył, że białoruska armia powinna być mobilna i dysponować mobilnym sprzętem. - Zwiększamy mobilność naszych sił zbrojnych, by mogły one przerzucić wystarczającą ilość mobilnych, przygotowanych ludzi w dowolny punkt Białorusi - dodał.

O tym, że Białoruś powinna zwiększyć mobilność swoich sił zbrojnych, Łukaszenka mówił kilkakrotnie w 2014 r., po wybuchu konfliktu na Ukrainie.

d3cnnrr

Podziel się opinią

Share
d3cnnrr
d3cnnrr
Więcej tematów