Trwa ładowanie...
Aleksander Łukaszenka opowiada się za dialogiem między Kijowem a Moskwą

Aleksander Łukaszenka opowiada się za dialogiem między Kijowem a Moskwą

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka opowiedział się za dialogiem między Kijowem a Moskwą oraz poparł jedność terytorialną Ukrainy. Białoruski przywódca gościł na ceremonii inauguracji nowego prezydenta Ukrainy, Petra Poroszenki.

Share
d2j2pbw

- Ukraina powinna być unitarnym państwem i takim będzie - oświadczył pytany, czy uważa zaanektowany przez Rosję Krym za terytorium ukraińskie.

Łukaszenka życzył też Ukraińcom, by jak najszybciej uporali się z problemami na wschodzie kraju.

d2j2pbw

- Ukraina powinna porozumieć się ze wszystkimi, w tym z Rosją. Tak jest zbudowane nasze życie. Najważniejsze, by Ukraińcy - nasi ludzie, moi bliscy ludzie - wyszli z tej sytuacji - powiedział w rozmowie z dziennikarzami.

W ocenie Łukaszenki sytuacja na Ukrainie nie jest dziś katastrofalna. - Jest bardzo wiele namiętności, bardzo wiele rozmów. Dlatego trzeba się uspokoić i ustabilizować sytuację z nowym prezydentem - podkreślił.

Dziennikarze interesowali się, czy obalony w lutym prezydent Wiktor Janukowycz zwracał się do Łukaszenki z prośbą o udzielenie mu schronienia.

- Nie prosił mnie o to. Na Białorusi jest wieś, gdzie urodzili się jego rodzice (dziadek Janukowycza urodził się w Janukach w obwodzie witebskim) i jeśli zechce tam przyjechać, to nikt mu nie może zabronić. Ale ja wam radzę: zabierzcie swego prezydenta (Janukowycza) na Ukrainę. Niech będzie u was. Jeśli będzie to zależało ode mnie, to ja wam w tym pomogę - oświadczył prezydent Białorusi.

d2j2pbw

Podziel się opinią

Share
d2j2pbw
d2j2pbw
Więcej tematów