Aleksander Kwaśniewski: z terroryzmem trzeba zdecydowanie i solidarnie walczyć

Komentarz może być dokładnie taki, jaki wczoraj wygłosiłem — że terroryzm nie zna żadnych granic i tu nie liczy się, czy kobieta, czy dziecko, czy Polak, czy Francuz, czy związany ze sprawą, czy nie związany. Po prostu terroryzm jest w tym względzie ślepy i tym bardziej trzeba z nim zdecydowanie i solidarnie walczyć - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Sygnałach Dnia".

Sygnały Dnia — Dzień dobry, panie prezydencie.

Aleksander Kwaśniewski — Witam pana, witam państwa.

Sygnały Dnia — Czy w ciągu ostatnich kilku godzin dotarły do pana jakieś nowe informacje związane z porwaniem Polki w Iraku?

Aleksander Kwaśniewski — Nie, żadnych nowych informacji nie mamy, czekamy na bliższe informacje. Nasza ambasada została w Bagdadzie postawiona w stan pełnej gotowości, pracy i rozmów z tymi, którzy chcieliby rozmawiać, ale na razie żadnych bliższych informacji nie ma.

Sygnały Dnia — Spodziewa się pan żądania pieniędzy, bo i taka informacja się pojawiła? Bo ten wątek wycofywania polskich wojsk to jest jakby z góry założony, że tego będą żądali, ale pojawia się i wątek pieniędzy.

Aleksander Kwaśniewski — Niczego nie wykluczam. Mamy do czynienia z sytuacją nadzwyczajną, bo z jednej strony jest to, oczywiście, Polka, ale kobieta, co raczej było przez terrorystów do tej pory rzadziej stosowane, ale zdarzało się, przypominam: Włoszki czy Brytyjka. Ale to też jest obywatelka iracka, więc mamy do czynienia z sytuacją, która jest bardzo niejasna i to jest też powód naszej współpracy i próśb do władz irackich o wielkie zaangażowanie w sprawie, bo chodzi o również obywatela tego państwa. Natomiast jak mówię, komentarz może być dokładnie taki, jaki wczoraj wygłosiłem — że terroryzm nie zna żadnych granic i tu nie liczy się, czy kobieta, czy dziecko, czy Polak, czy Francuz, czy związany ze sprawą, czy nie związany. Po prostu terroryzm jest w tym względzie ślepy i tym bardziej trzeba z nim zdecydowanie i solidarnie walczyć.

Sygnały Dnia — A czy nie jest błędem takie stanowcze odrzucenie możliwości negocjowania z terrorystami?

Aleksander Kwaśniewski — Negocjowania na pewno nie może być, chyba że są to jakieś zupełnie innego typu warunki, czy mamy to czynienia z sytuacją, nazwijmy to, niepolityczną. Choć kiedy widzę te zdjęcia, to raczej przypomina to wszystkie dotychczasowe akcje porywania obywateli różnych państw. Więc jest to akcja czysto polityczna, a wtedy, oczywiście, negocjować nie wolno. Natomiast staramy się, co w naszej mocy uczynić, żeby pomóc tej kobiecie.

Sygnały Dnia — Czy spodziewał się pan tego, że nadejdzie taki dzień, kiedy dowie się z informacji agencyjnych, że został porwany Polak, Polka?

Aleksander Kwaśniewski — Oczywiście, że tak. Przecież to nie jest jakaś wyjątkowa wyobraźnia do tego potrzebna, skoro tyle stało się. Natomiast ja bym chciał uświadomić wszystkim państwu, że terroryści, jak mówię, działają absolutnie wobec wszystkich, nie tylko wobec tych, którzy są w koalicji antysaddamowskiej, nazwijmy to, ale byli porwani Francuzi, byli porwani obywatele państw, które nie uczestniczą w tej koalicji. Więc mówiąc krótko, tu nie chodzi w żaden sposób o to, żeby mścić się na jednych czy straszyć jednych. Tu chodzi po prostu o to, że terroryzm wydał światu wojnę totalną, globalną. I musimy na to odpowiedzieć, oczywiście, mądrze, ale solidarnie. I tego, czego najbardziej brakuje dzisiaj w batalii z terroryzmem, to właśnie takiej solidarności podstawowej. Czy to się dzieje na Bali, czy w Biesłanie, czy w Iraku, odpowiedź cywilizowanego świata powinna być jednoznaczna: jesteśmy wspólnie przeciwko takim aktom, jest to po prostu barbarzyństwo. Kobieta nie może być zakładnikiem, mężczyzna nie
może być zakładnikiem, dziecko nie może być zakładnikiem, nikt nie może być zakładnikiem, nawet jeżeli komuś wydaje się, że to się dzieje w jego słusznej sprawie. To są po prostu metody niedopuszczalne i twardo trzeba stać na tym stanowisku.

rel="nofollow">Przeczytaj całą rozmowę

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)