Trwa ładowanie...
25-09-2008 22:30

Album "Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta" ukazał się w Polsce

"Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta" - pod takim tytułem ukazał się w Polsce album ze zdjęciami ukazującymi kolejne fragmenty słynnej Sykstyny. Zdjęcia fresków opatrzono esejem autorstwa wybitnego historyka sztuki, ojca profesora Heinricha Pfeiffera, który badał znaczenie malowideł i ich kolorów przez ponad pół wieku.

Album "Kaplica Sykstyńska na nowo odkryta" ukazał się w PolsceŹródło: PAP
d3gykrz
d3gykrz

Biskup krakowski Józef Guzdek podkreśla, że wiara rodzi się nie tylko ze słyszenia, ale wypływa także z widzenia. Jaka zaznacza, namalowane w Kaplicy Sykstyńskiej sceny ze Starego i Nowego Testamentu pomagają w kontemplacji. Biskup Guzdek, który był dwa razy w Kaplicy Sykstyńskiej, przyznaje, że dopiero po zapoznaniu się z albumem doszedł do wniosku, że nie był do jej oglądania przygotowany. Gdybym teraz do niej poszedł, odkryłbym ją na nowo - mówi biskup Guzdek.

Historyk sztuki Krzysztof Czyżewski zwraca natomiast uwagę, że Kaplica Sykstyńska jest miejscem, gdzie kult sprawuje sam papież. Jak podkreśla, jest to więc punkt wyjścia do analizy, dlaczego do tego wnętrza zostały zamówione malowidła u najwybitniejszych artystów, którzy przekazali w nich ten, a nie inny program teologiczny. To nie tylko miejsce, ale swego rodzaju instytucja, gdzie papież wraz ze swoimi współpracownikami sprawuje Liturgię, w której my nie możemy uczestniczyć - mówi Krzysztof Czyżewski, dodając, że pełnię przeżycia stanowią też takie elementy Liturgii jak zapach kadzideł, muzyka czy sam przebieg celebry.

Przeżycie uczestnictwa w Liturgii sprawowanej w Kaplicy Sykstyńskiej ma za sobą fotografik Adam Bujak, który w styczniu 1979 roku uczestniczył w pierwszej Mszy świętej dla Polaków, sprawowanej przez Jana Pawła II po wyborze na papieża. Adam Bujak miał też kilka okazji i później w czasie pontyfikatu Jana Pawła II uczestniczyć w celebracji w Kaplicy. Jak wspomina, dopiero wtedy możemy próbować "wyczuć" to wielkie, genialne dzieło.

W Liturgii w Kaplicy Sykstyńskiej uczestniczył także Marek Skwarnicki, który - na prośbę Jana Pawła II - był konsultantem przy redagowaniu "Tryptyku rzymskiego". Jak zapewnia, to niezwykłe przeżycie.

d3gykrz

Rzecznik krakowskiej kurii, ksiądz Robert Nęcek, który odwiedzał Kaplicę Sykstyńską wielokrotnie, kiedy był studentem jednego z rzymskich uniwersytetów zwraca uwagę, że przedstawiony w niej obraz jest niezwykle sugestywny. Jak podkreśla, jest tam - rozpoczynająca się Księgą Rodzaju - cała historia zbawienia człowieka. Współczesny człowiek nie zastanawia się nad sprawami ducha, w ten sposób siebie zubażając- mówi ksiądz Robert Nęcek dodając, że freski w Kaplicy Sykstyńskiej zapraszają nas do "wypłynięcia na głębię", do czego zachęcał nas Jan Paweł II.

Jest w Watykanie Kaplica, która czeka na owoc twojego widzenia - napisał w "Tryptyku Rzymskim", w medytacjach nad Księgą Rodzaju na progu Kaplicy Sykstyńskiej" - Jan Paweł II.

Album o Kaplicy Sykstyńskiej został w Polsce wydany w ramach międzynarodowego programu, we współpracy z Muzeami Watykańskimi.

Oryginalne dzieło, "La Sistina svelata", zostało zaprezentowane w październiku ubiegłego roku w Muzeach Watykańskich. Album, wydany wspólnie przez Muzea Watykańskie, wydawnictwo Libreria Editrice Vaticana oraz Jaca Book, jest początkiem projektu wydawniczego Monumenta Vaticana Selecta, mającego na celu przedstawienie sztuki Watykanu według kryteriów podkreślających umieszczenie dzieł i zabytków w kontekście okoliczności ich powstania.

d3gykrz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gykrz
Więcej tematów