Trwa ładowanie...

Alarmujące dane: jedna czwarta Polaków cierpi na mniejsze lub większe zaburzenia psychiczne

Na mniejsze lub większe zaburzenia psychiczne cierpi już prawie jedna czwarta nas - donosi "Newsweek".

Alarmujące dane: jedna czwarta Polaków cierpi na mniejsze lub większe zaburzenia psychiczneŹródło: Thinkstockphotos
d9ya7qf
d9ya7qf

Tygodnik powołuje się na tegoroczną publikację Instytutu Psychiatrii i Neurologii, na temat kondycji psychicznej mieszkańców Polski w wieku od 18 do 64 lat. Wynika z niej, że prawie osiem milionów ludzi boryka się z mniejszymi lub większymi zaburzeniami psychicznymi. Do większych zaliczane są m.in. stany urojeniowe i omamy, depresje o dużym natężeniu, w tym choroba afektywna dwubiegunowa (zaburzenia maniakalno-depresyjne), fobie czy nawracające stany lękowe.

Prof. Aleksander Araszkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum UMK w Toruniu, ocenia, że sytuacja jest katastrofalna. Jego zdaniem gdyby w badania włączyć dzieci, młodzież i osoby starsze, to liczba mogłaby wzrosnąć nawet o kolejne cztery miliony osób. Eksperci są zgodni, że próbując sprostać coraz większym wymaganiom otoczenia, wikłamy się w coraz potężniejsze napięcia i stresy.

- Wielu myśli: chorobę psychiczną można rozpoznać, jak ktoś mówi do siebie w tramwaju albo wyciąga resztki ze śmietnika. Nic bardziej mylnego. Prawdą są tysiące cierpiących psychicznie osób, które mijamy na co dzień w sklepie, urzędzie, kościele. Tysiące wykluczonych, dla większości z nas przezroczystych! - mówi "Newsweekowi" dr Andrzej Cechnicki, psychiatra z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Europie na zdrowie psychiczne średnio wydaje się 5 proc. wszystkich nakładów państwa na zdrowie, w Polsce nieco ponad 3 proc. Mamy o połowę mniej psychiatrów niż średnia europejska. Najgorzej jest ze specjalistami dziecięcymi - w Polsce pracuje 300, powinno być 1500.

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj