ŚwiatAlarm powodziowy przy granicy z Polską

Alarm powodziowy przy granicy z Polską

Niebezpiecznie wzrasta poziom rzek na północy Czech - poinformował Czeski Instytut Hydrometeorologiczny (CzHMU). W sąsiadującym z Polską województwie libereckim wprowadzono już alarm powodziowy. Polscy synoptycy zapowiadają, że w nocy z wtorku na środę wystąpi duże zachmurzenie praktycznie w całym kraju. W wielu miejscach należy spodziewać się opadów śniegu lub deszczu. Instytut Meteorologi i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią, lokalnie wystąpią również mgły.

Alarm powodziowy przy granicy z Polską
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

Stan alarmowy dotyczy kilku rzek. Służby hydrometeorologiczne przewidują jednak, że najwięcej wzbiorą Nysa Łużycka oraz Smieda (polska Witka), a więc dwa cieki, które przekraczają granicę z Polską. Obie rzeki - według meteorologów - mogą w najbliższych kilkunastu godzinach wystąpić z brzegów.

Stan pogotowia powodziowego obowiązuje też w województwie usteckim, przy granicy z Niemcami. W sześciu innych regionach Czech - krajach: hradeckim, ołomunieckim, morawskośląskim, południowomorawskim, południowoczeskim i na Wysoczyźnie - rzeki są pod ciągłą obserwacją.

Meteorologowie podają, że w najbliższych godzinach przez Czechy przejdzie ciepły front, który może przyczynić się do roztopów. Oprócz tego przewidywane są intensywne opady deszczu. Dlatego też znacząco wzrosło zagrożenie powodziowe. Dodatkowe problemy powoduje nagromadzona w rzekach kra.

Przekroczone stany alarmowe na polskich rzekach

IMGW informuje, że o godzinie 7 rano przekroczenia stanu alarmowego zanotowano w dorzeczu Wisły na trzech stacjach wodowskazowych – maksymalnie o 53cm w Malowej Górze na Krznie; w dorzeczu Odry na dwóch stacjach wodowskazowych – maksymalnie o 9cm w Żaganiu na Czernej Wielkiej oraz na rzekach Przymorza na trzech stacjach wodowskazowych – maksymalnie o 119cm w Prosnej na Gubrze.

Przekroczony stan ostrzegawczy odnotowano na: dziewięciu stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły, 14 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry i dwóch stacjach wodowskazowej rzek Przymorza.

Aktualnie na obszarze kraju obowiązuje od godziny 8 rano ostrzeżenie hydrologiczne 3 stopnia dla woj. dolnośląskiego i lubuskiego (zlewnie Nysy Łużyckiej, Bobru i Kaczawy). Została wydana informacja o niebezpiecznym zjawisku stopnia 2 dla województwa mazowieckiego – prognozowane jest przekroczenie stanów ostrzegawczych na Wiśle w Kępie Polskiej i Wyszogrodzie. Wydano także informację o niebezpiecznym zjawisku stopnia 2 dla województwa małopolskiego (możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych w zlewni: Skawy, Raby i Dunajca) oraz śląskiego (możliwe przekroczenie stanów ostrzegawczych w zlewni: Małej Wisły, Przemszy i Soły).

Prognoza pogody dla Polski

W środę przez Polskę z zachodu na wschód przemieszczać się będzie zatoka niżowa z ciepłym frontem atmosferycznym, związana z rozległym niżem z rejonu Grenlandii. Pozostaniemy w wilgotnej i chłodnej masie powietrza.

W nocy zachmurzenie duże, tylko miejscami, zwłaszcza na północnym zachodzie większe przejaśnienia. We wschodniej połowie Polski okresami opady śniegu lub deszczu ze śniegiem, miejscami marznącego deszczu powodującego gołoledź. W zachodniej połowie kraju opady deszczu. W Karpatach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 10cm. W wielu miejscach ograniczenia widzialności do słabej i bardzo słabej spowodowane opadami, zamgleniami, a nawet lokalnymi mgłami. Temperatura minimalna od -3°C, -1°C na południowym wschodzie i wschodzie kraju, 1°C, 3°C w centrum, do 6°C, 8°C na krańcach zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu oraz w rejonach górskich okresami dość silny, porywisty, w porywach osiągający 55km/h, zachodni i północno-zachodni, tylko na wschodzie kraju początkowo południowy.

W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady deszczu, a na krańcach wschodnich początkowo zanikające opady deszczu ze śniegiem lub śniegu. Wysoko w Karpatach opady śniegu. Miejscami utrzymujące się zamglenia, ograniczające widzialność do słabej. Temperatura maksymalna od 3°C, 5°C na krańcach wschodnich do 8°C, 10°C na zachodzie i północnym zachodzie. Wiatr na ogół słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W czwartek Polska Wschodnia pozostanie w zatoce z ciepłym frontem atmosferycznym, związanych z niżem znad rejonu Grenlandii. Nad pozostałym obszarem kraju rozbuduje się wyż z centrami nad Europą Zachodnią. Z zachodu zacznie napływać ciepłe powietrze polarno-morskie.

W nocy zachmurzenie duże. Na przeważającym obszarze okresami opady deszczu, na Mazurach i w Karpatach deszczu ze śniegiem, w Tatrach śniegu. Miejscami zamglenia i mgły, ograniczające widzialność do słabej i bardzo słabej. Temperatura minimalna od -1°C, 1°C na południowym wschodzie i wschodzie, 3°C, 5°C w centrum do 6°C, 7°C na zachodzie. Wiatr przeważnie słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W dzień zachmurzenie przeważnie duże i okresowo opady deszczu, a w Tatrach śniegu. Miejscami ograniczenia widzialności do słabej spowodowane opadami i zamgleniami. Temperatura maksymalna od 4°C, 6°C na wschodzie kraju do około 10°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)