Trwa ładowanie...
pogoda
21-07-2011 08:20

Alarm pogodowy: nadciągają kolejne burze i nawałnice

To nie koniec burz i silnych opadów deszczu. Padać będzie właściwie w całym kraju, dodatkowo w północnej i wschodniej części Polski zagrzmi. Lokalnie na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku spaść może nawet do 60 litów na metr kwadratowy. IMGW wydało ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla południowych województw. Będą wzbierać rzeki. Możliwe są lokalne podtopienia.

Alarm pogodowy: nadciągają kolejne burze i nawałniceŹródło: Jupiterimages
d14ks9x
d14ks9x

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują niże, jedynie zachodnie krańce kontynentu i Rosja znajdują się w zasięgu wyżów. Polska jest pod wpływem niżu z ośrodkiem nad Pomorzem, w strefie układu frontów atmosferycznych. Nad wschodnią częścią kraju zalega zwrotnikowa masa powietrza, nad pozostałe obszary z zachodu napływa chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Czwartek

W czwartek zachmurzenie duże i całkowite, tylko na północnym wschodzie umiarkowane i duże. Okresami opady deszczu, w Polsce centralnej, północnej i wschodniej burze. Prognozowana wysokość opadów na wschodzie kraju 15-20 mm, na zachodzie lokalnie do 45 mm, a na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku lokalnie do 60 mm. Temp. maks. od 17 st. lokalnie na zachodzie kraju do około 20 st. w centrum, 22 st. na południowym wschodzie, oraz do 29 st. na Suwalszczyźnie. W rejonach podgórskich 15-18 st. Wiatr na wschodzie słaby, południowo-wschodni, na zachodzie kraju umiarkowany, z kierunków zachodnich, na wybrzeżu dość silny, z kierunków północnych. W rejonie burz wiatr porywisty, w porywach do 70 km/h, na Kujawach i Pomorzu do 90 km/h.

W Warszawie w czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, możliwa burza. Okresami opady będą miały natężenie umiarkowane, przewidywana wysokość opadów do 20 mm. Temp. maks. 25 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, w czasie burzy dość silny i porywisty, w porywach do 70 km/h, południowo-wschodni. W nocy zachmurzenie przeważnie duże. Przelotne opady deszczu. Temp. min. 16 st. Wiatr słaby, chwilami umiarkowany, z kierunków zmiennych. W piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu. Temp. maks. 22 st. Wiatr słaby, okresami umiarkowany, zachodni.

d14ks9x

W nocy z czwartku na piątek w całym kraju pochmurno, okresami opady deszczu. W północnej części kraju miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów 10-20 mm, na południowym zachodzie lokalnie do 35 mm, a w Wielkopolsce i na Kujawach lokalnie do 40 mm. Temp. min. od około 14 st. na południu i zachodzie kraju do 18 st. na Suwalszczyźnie, w rejonach podgórskich 10-13 st. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich, tylko na północnym wschodzie słaby, południowo-wschodni. W rejonie burz porywy wiatru do 55 km/h.

Piątek

W nocy zachmurzenie duże, opady deszczu, a na Pomorzu Gdańskim i w północno-wschodniej części kraju burze. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu burzom mogą towarzyszyć opady gradu lub ulewy. W burzach opady od 20 do 30mm, lokalnie na Podlasiu do 40mm. Na południowym zachodzie kraju opady ciągłe o wysokości do 40-50mm. W opadach deszczu na południowym zachodzie miejscami widzialność ograniczona do bardzo słabej.

Temperatura minimalna od 10 st.C na południowym zachodzie i 14 st.C w centrum do 16 st.C, 18 st.C na Pomorzu Gdańskim i w północno-wschodniej części kraju. Wiatr od północno-zachodniego i północnego na zachodzie kraju przez kierunki wschodnie na północnym wschodzie po południowe na pozostałym obszarze. Na zachodzie kraju umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty. Na pozostałym obszarze wiatr słaby i umiarkowany. Podczas burz wiatr silny, w porywach do 90km/h.

W dzień zachmurzenie duże, a w województwach zachodnich także całkowite. Opady deszczu, na krańcach północno-wschodnich możliwe jeszcze burze. Na Warmii, Mazurach, Podlasiu prognozowana wysokość opadów do 20mm, a w województwach południowo-zachodnich do 25mm. Natężenie opadów będzie się stopniowo zmniejszać. Rano w opadach deszczu widzialność ograniczona do bardzo słabej. Temperatura maksymalna od 14 st.C na południowym zachodzie do 18 st.C w centrum i 24 st.C na północnym zachodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, na zachodzie kraju porywisty. Wiatr z kierunków zachodnich, jedynie na Pomorzu Gdańskim i w północno-wschodniej części kraju początkowo z kierunków południowych. Podczas burz wiatr silniejszy, w porywach do 70km/h.

d14ks9x

Sobota

W nocy zachmurzenie duże, opady deszczu, w zachodniej połowie kraju prognozowana wysokość opadów do 15mm. Temperatura minimalna od 10°C do 13°C, nad samym morzem 14 st.C, 15 st.C.

Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami postępującymi od południowego zachodu. Miejscami, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju i w Karpatach opady deszczu. W Karpatach i na Suwalszczyźnie po południu możliwa burza. Na północnym wschodzie prognozowana wysokość opadów do 15mm.

Temperatura maksymalna od 17 st.C, 18 st.C na północnym zachodzie do 20 st.C w centrum i 24 st.C na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków zachodnich. Podczas lokalnych burz wiatr silniejszy, w porywach do 70km/h.

d14ks9x

Woda przekracza stany ostrzegawcze na rzekach

Jak informuje IMGW, stan alarmowy został przekroczony w dorzeczu Wisły na czterech stacjach wodowskazowych, maksymalnie o 82cm w Ciężkowicach na Białej Tarnowskiej; w dorzeczu na sześciu stacjach wodowskazowych maksymalnie w Sieniawce na Nysie Łużyckiej o 63cm. Przekroczenie stanu ostrzegawczego obserwowano: w dorzeczu Wisły na 14 stacjach wodowskazowych i w dorzeczu Odry na 13 stacjach wodowskazowych

Występujące w ostatnich dniach opady deszczu, miejscami intensywne w rejonach występowania burz spowodowały lokalne wzrosty stanów wody. Największe opady odnotowano w zlewniach Kwisy (56mm), Nysy Łużyckiej (52mm), Bóbr (36mm) oraz w zlewniach górnej Wisły: Mała Wisła (27mm), Soła, Skawa (25mm). Na najbliższe dwa dni prognozowane są opady ciągłe (głównie na Dolnym Śląsku) oraz burzowe o maksymalnych sumach dobowych w wysokości około 40 – 70mm.

W związku z prognozowanymi opadami lokalnie o charakterze burzowym, tylko w południowo zachodniej części kraju o charakterze ciągłym, prognozowane są dalsze wzrosty stanu wody miejscami powyżej stanów ostrzegawczych, a lokalnie alarmowych.

d14ks9x

Największe wzrosty spodziewane są na dopływach górnej i środkowej Odry (w związku z prognozowanymi opadami ciągłymi oraz spływem wody z górnej części zlewni). Na dopływach górnej Wisły prognozowane są wzrosty poziomu wody na granicy strefy stanów średnich i wysokich, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych i alarmowych. W dorzeczu środkowej i dolnej Wisły występować będą wahania stanu wody oraz wzrosty związane z prognozowanymi opadami i ze spływem wód opadowych z górnych części zlewni. Na górnej i środkowej Odrze prognozowane są wzrosty stanów wody w głównie strefie wody średniej, na pozostałych rzekach kraju prognozowane są niewielkie wahania stanu wody, a lokalne większe wzrosty lub spadki związane będą z opadami burzowymi oraz pracą urządzeń hydrotechnicznych.

Zostały wydane ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia (prognozowane przekroczenia stanów alarmowych) dla dorzecza górnej i środkowej Odry oraz dla dorzecza górnej Wisły (do ujścia Wisłoki).

d14ks9x

Nawałnice, które przeszły nad Polską

1000 razy interweniowali strażacy w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską. W miejscowości Kołodziąż na Mazowszu zginęła młoda kobieta, która podczas wichury została przygnieciona fragmentem dachu. Najtrudniejsza sytuacja jest w woj. łódzkim, gdzie uszkodzonych zostało m.in. 25 dachów, w tym 11 na budynkach mieszkalnych. W wielu regionach trwa usuwanie szkód, które spowodowały burze.

Nawałnica w warmińsko-mazurskim

Największe spustoszenia huragan spowodował w Rozogach k. Szczytna. Dachy na urzędzie gminy i trzech budynkach są całkowicie zerwane, a na 10 poważnie uszkodzone.

d14ks9x

W Budrach k. Węgorzewa wiatr przewrócił wiatę, która spadła na turystyczny namiot z sześcioma osobami w środku. Troje z nich odwieziono do szpitala na obserwację.

Łódzkie: zerwane dachy i połamane drzewa

Trwa usuwanie szkód i szacowanie strat po środowych nawałnicach, które przeszły nad regionem łódzkim. Wiatr uszkodził ponad 40 dachów na budynkach, w tym kilkunastu mieszkalnych, powalił też setki drzew. Prądu nie ma ok. 4 tys. odbiorców, głównie w powiecie piotrkowskim.

Właśnie powiat piotrkowski najbardziej ucierpiał w wyniku wczorajszych nawałnic. Według strażaków uszkodzonych zostało tam 30 dachów, w tym 11 na budynkach mieszkalnych. Sześć dachów zostało zerwanych całkowicie. Uszkodzone budynki zostały zabezpieczone plandekami, by kolejne opady deszczu nie zalały dobytku mieszkańców.

Warszawa: zalane metro, nie kursowały tramwaje

Silne burze przeszły także przez Warszawę. Co najmniej jedna osoba została ranna, po tym jak przewróciło się na nią złamane drzewo. Nie potwierdziła się informacja, że kilka osób zostało porwanych do Jeziorka Kamionkowskiego na Pradze. Woda zalała kilka stacji metra, nie kursowały tramwaje w okolicach stacji metra Wilanowska, gdzie na sieć trakcyjną przewróciło się drzewo.

Informacje o wypadkach w Warszawie potwierdził w rozmowie z Wirtualną Polską Rafał Marczak z zespołu prasowego stołecznej policji. Jak powiedział, ok. 30-letni mężczyzna, na którego spadła gałąź topoli został zabrany do szpitala.

Wejścia na stacje metra: Imielin, Stokłosy, Służew i Wilanowska były zalane.

d14ks9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14ks9x
Więcej tematów