PolskaAlarm pogodowy - nadchodzą śnieżyce i zawieje

Alarm pogodowy - nadchodzą śnieżyce i zawieje

Zima nie odpuszcza! W ciągu najbliższych dwóch dni, z powodu silnego wiatru, czekają nas zawieje i zamiecie. Będzie mroźno, nawet -15 stopni. W niektórych częściach kraju wystąpią też silne opady śniegu.

Alarm pogodowy - nadchodzą śnieżyce i zawieje
Źródło zdjęć: © PAP | Leszek Szymański

W środę i czwartek w całym kraju spodziewane są trudne warunki pogodowe. Radzimy, żeby zdjąć nogę z gazu! Szczególnie trudna sytuacja panuje na drogach całego województwa kujawsko-pomorskiego z powodu intensywnych opadów śniegu przez całą noc i rano. Trudne warunki panują też na dolnośląskich drogach. Nieprzejezdne są droga krajowa nr 8 w okolicach Dusznik Zdroju oraz niektóre trasy lokalne.

Na drogach jest ślisko, w wielu miejscach zalega błoto pośniegowe. Szczególnie niebezpiecznie jest na zakrętach i na podjazdach na wzniesienia. Sytuację utrudnia silny wiatr, który powoduje nawiewanie śniegu z pól na drogi.

Na wszystkich drogach wojewódzkich i krajowych pracują pługi, piaskarki i solarki. Prognozy na najbliższe godziny przewidują utrzymanie się opadów śniegu w całym regionie. - Sytuacja na drogach jest bardzo, bardzo trudna. Powinniśmy pamiętać przede wszystkim o tym, że duża prędkość nie jest w takich warunkach sprzymierzeńcem kierowcy, łatwo wpaść w poślizg. Bardzo niebezpieczne są też wszelkie manewry - także zmiana pasów czy wyprzedzanie. Decydując się np. na wyprzedzanie, warto zastanowić się, czy jest to rzeczywiście konieczne - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

W związku z wystąpieniem intensywnych opadów śniegu, które miejscami przechodzą w zawieje i zamiecie śnieżne – PKP Intercity ostrzega przed możliwymi utrudnieniami w ruchu kolejowym na terenie Polski.

Synoptycy alarmują, że w środę w Polsce wystąpią miejscami bardzo duże opady śniegu. Na krańcach zachodnich kraju spodziewane są opady śniegu z deszczem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północnym wschodzie Polski wynosi 2-4 cm, a na pozostałym obszarze: 5-10 cm. W obszarach podgórskich i górach aż 10-20 cm. Maksymalna temperatura na wschodzie kraju wyniesie od -5 st. do -3 st., na pozostałym obszarze od -2 st. do 1 st.

Wiatr na północnym wschodzie będzie umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, południowy i południowo-wschodni. Na pozostałym obszarze wystąpi wiatr dość silny, okresami silny, w porywach 70-80 km/h, południowo-zachodni i zachodni skręcający na północno-zachodni, a na wybrzeżu na północny. Wysoko w górach będzie wiał wiatr z kierunków zachodnich o prędkości 80-110 km/h, który spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy ze środy na czwartek będzie zachmurzenie całkowite lub duże, na wybrzeżu i Pomorzu po południu większe przejaśnienia. Na południu kraju opady śniegu będą okresami o natężeniu silnym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim wyniesie 4-10 cm. Tymczasem w obszarach podgórskich i górach: 10-20 cm.

Temperatura minimalna na północnym wschodzie kraju oraz w rejonach górskich wyniesie od -13 st. do -9 st., na pozostałym obszarze od -9 st. do -6 st., jedynie na zachodzie -5 st., -4 st., a nad samym morzem od -4 st. do -2 st. Wiatr na północnym wschodzie będzie umiarkowany, porywisty, stopniowo słabnący, wschodni i północno-wschodni. Na pozostałym obszarze wiatr z kierunków północnych, dość silny, w porywach do 70 km/h, powoli słabnący. Wiatr będzie powodować zawieje i zamiecie śnieżne.

W centralnej Polsce w środę spodziewane jest zachmurzenie duże i opady śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie ok. 8-10 cm. Maksymalna temperatura wyniesie -2 st. Wiatr będzie dość silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, początkowo południowy, po południu skręcający na zachodni i północno-zachodni. Będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne. W nocy spodziewane jest zachmurzenie duże ze słabymi opadami śniegu. Temperatura minimalna wyniesie -8 st. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, północno-wschodni.

Czwartek będzie mroźny

W centralnej Polsce w czwartek spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniesie -6 st. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, północny.

Na północy kraju będzie zachmurzenie małe lub umiarkowane, po południu na wybrzeżu zachodnim i Nizinie Szczecińskiej stopniowo wzrastające do dużego i słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady śniegu. Maksymalna temperatura we wschodniej połowie kraju wyniesie od -7 st. do -4 st., w zachodniej od -4 st. do -1 st., tylko nad samym morzem 0-1 st. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany, z kierunków północnych.

W nocy na wschodzie kraju będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na Podkarpaciu początkowo słabe opady śniegu. Minimalna temperatura na wschodzie kraju wyniesie od -15 st. do -10 st., w centrum około -9 st., na zachodzie i nad samym morzem od -6 st. do -2 st.

Silny wiatr w Bieszczadach

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu wieje bardzo silny wiatr. Jego prędkość wynosi 115 km/godz. - poinformował rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Paweł Szopa.

Na połoninach termometry wskazują -17 st. Jednak bardzo silny wiatr sprawia, że temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa.

Wiatr powoduje także zamiecie śnieżne. - W górnych partiach Bieszczad widoczność nie przekracza 30 metrów, w dolinach 100 - 300 metrów - dodał Szopa.

Leży od 40 do 120 cm śniegu. W ocenie GOPR warunki turystyczne są bardzo trudne.

Na północnych stokach powyżej górnej granicy lasu w Bieszczadach nadal obowiązuje lokalnie pierwszy, najniższy w pięciostopniowej rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego. - W ciągu dnia należy się jednak spodziewać wzrostu zagrożenia lawinowego - podkreślił ratownik dyżurny.

Więcej na temat prognozy w serwisie Pogoda.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (205)