Trwa ładowanie...
d2uropq
d2uropq
terroryzm

Al-Kaida nie jest w stanie powtórzyć ataków z 11 września

Rok po śmierci Osamy bin Ladena główny rdzeń założonej przez niego Al-Kaidy prawie zniknął, a ta organizacja terrorystyczna najpewniej nie jest w stanie powtórzyć ataków podobnych do tych z 11 września 2001 r. - ocenili przedstawiciele wywiadu USA.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2uropq

Amerykańscy eksperci rządowi są także zdania, że prawdopodobieństwo wystąpienia w ciągu następnego roku ataku z użyciem broni chemicznej, biologicznej, atomowej czy radiologicznej nie jest wysokie - powiedział wicedyrektor amerykańskiego wywiadu Robert Cardillo podczas rozmowy z dziennikarzami.

- Trudno jest sobie wyobrazić, aby Al-Kaida miała środki umożliwiające jej powtórzenie zamachów, które przypominałyby te z 11 września - powiedział wysoki rangą przedstawiciel walki z terroryzmem.

- Możemy uznać, że organizacja ta prawie zniknęła - dodał. Podkreślił jednak, że ideologia globalnego dżihadu nadal jest żywa.

d2uropq

Al-Kaidę osłabiły ataki amerykańskich samolotów bezzałogowych w Pakistanie, w których ginęli przywódcy tej organizacji. Proces osłabienia rozpoczął się jeszcze dwa lata przed śmiercią bin Ladena. Założyciel i ówczesny przywódca Al-Kaidy został zabity 2 maja 2011 r. w operacji amerykańskich komandosów Navy SEALs w pakistańskim Abbotabadzie.

W międzyczasie siatka terrorystyczna zdecentralizowała się, a wyjątkową aktywność wykazywały jej filie w Jemenie, Sahelu, Iraku czy Somalii. Nadal zagrażają one amerykańskim interesom.

Najbardziej niebezpieczna, zdaniem ekspertów, jest działająca w Jemenie Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP), która stoi za udaremnionymi, lecz pomysłowymi zamachami. W ciągu ostatnich 18 miesięcy próbowała ona dokonać ataków na amerykańskie cele m.in. używając bomb ukrytych w pojemnikach na toner, znajdujących się na pokładach samolotów.

W Europie oraz w Stanach Zjednoczonych największe ryzyko stanowią samotni terroryści. - Najtrudniejsi do zatrzymania są ludzie tacy jak (zabójca z Tuluzy - PAP) Mohamed Merah, którzy działają w pojedynkę, którzy sami zdobywają broń - powiedział Cardillo.

d2uropq

Podziel się opinią

Share
d2uropq
d2uropq
Więcej tematów