Trwa ładowanie...
d35n2jg

Al-Dżazira: porwani na Wzgórzach Golan żołnierze ONZ zostali uwolnieni

Telewizja Al-Dżazira podała, że porwani na Wzgórzach Golan przez syryjskich rebeliantów żołnierze sił pokojowych ONZ z Fidżi zostali uwolnieni. 45 żołnierzy czeka na przejściu granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan na wjazd do Izraela.

Share
d35n2jg

Wcześniej rząd Fidżi potwierdził autentyczność zamieszczonego w internecie nagrania, na którym fidżijscy żołnierze mówią, że powiedziano im, iż wkrótce będą wolni. W środę zaś armia Fidżi przekazała, że rebelianci z Frontu Al-Nusra wycofali się z warunków, jakie wcześniej stawiali w zamian za uwolnienie zakładników.

Żołnierze z Fidżi zostali uprowadzeni pod koniec sierpnia. Bojownicy z powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra otoczyli wówczas także dwie jednostki "błękitnych hełmów" z Filipin, jednak filipińscy żołnierze wydostali się oblężenia.

W skład liczących 1250 żołnierzy sił ONZ na Wzgórzach Golan wchodzą wojska z Indii, Fidżi, Nepalu, Filipin, Irlandii i Holandii.

Patrolowana przez siły pokojowe ONZ strefa buforowa pomiędzy Izraelem a Syrią ma być w założeniu wolna od wszelkich formacji zbrojnych. W marcu 2013 roku po raz pierwszy wtargnęli do niej syryjscy rebelianci.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a strefę buforową ustanowiono tam na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku.

d35n2jg

Podziel się opinią

Share
d35n2jg
d35n2jg
Więcej tematów