Trwa ładowanie...
d3hecvi

Aktorka Maureen O'Hara nie żyje. Gwiazda Hollywood miała 95 lat

Amerykańska aktorka filmowa irlandzkiego pochodzenia zmarła we śnie. W zeszłym roku otrzymała Oscara za całokształt twórczości.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aktorka Maureen O'Hara nie żyje. Gwiazda Hollywood miała 95 lat
(Wikipedia)
d3hecvi

Maureen O'Hara na ekranie debiutowała jako 18-latka. Pierwszą ważną rolę zagrała w 1939 w ostatnim brytyjskim filmie Alfreda Hitchcocka "Oberża Jamajka".

W tym samym roku zagrała w filmie "Dzwonnik z Notre Dame", wcielając się w rolę Esmeraldy.

W 1941 reżyser John FordFord dał jej główną rolę kobiecą w filmie "Zielona dolina". Obraz ten przyniósł Fordowi trzeciego w karierze Oscara za reżyserię, otrzymał również statuetkę w kategorii najlepszy film. Zagrała jeszcze w czterech kolejnych filmach Forda. Spokojny człowiek z 1952, w którym aktorka również odtwarzała główną rolę kobiecą przyniósł Fordowi czwartego Oscara.

d3hecvi

Aż 5-krotnie partnerowała na ekranie Johnowi Wayne'owi; oboje zagrali główne role w filmach: Rio Grande (1950), Spokojny człowiek (1952), Na skrzydłach orłów (1957), McLintock! (1963) i Wielki Jake (1971). W 1947 wystąpiła w uznawanym już dziś za klasykę świąteczną, filmie Cud na 34. ulicy.

W 2014 Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła przyznanie Maureen O'Harze honorowego Oscara za całokształt twórczości aktorskiej.

d3hecvi

Podziel się opinią

Share

d3hecvi

d3hecvi
Więcej tematów