"Akt masowej, umotywowanej politycznie zbrodni"
To był akt masowej, umotywowanej politycznie zbrodni - tak mówił o wymordowaniu przez NKWD w 1940 r. polskich jeńców wicepremier, szef MSWiA Ludwik Dorn. Uczestniczył on w sobotnich obchodach 6. rocznicy otwarcia w Miednoje Polskiego Cmentarza Wojennego. W homilii podczas
mszy świętej ksiądz biskup Marian Duś podkreślił, że "być polskim policjantem znaczyło być jak skała, której nie można skruszyć".
Jak podkreślił Ludwik Dorn, polscy jeńcy zostali zamordowani bez żadnego wyroku, bez sądów - tylko za to, że byli tym kim byli, służyli Polsce i stanowili część jej elity.
Pamięć o nich jest ważna dla całego polskiego narodu - powiedział wicepremier, dziękując równocześnie Federacji Rodzin Katyńskich i bliskim pomordowanych policjantów za to, że przez lata walczyli o zachowanie o nich pamięci.
Dorn zaznaczył również, że prawda jest istotna w stosunkach pomiędzy narodami i że bez niej nie da się budować ani porozumienia, ani pojednania.
W sobotę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje niedaleko Tweru, upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej, uroczyście obchodzona jest 6. rocznica jego otwarcia. Spoczywają na nim szczątki ponad 6,3 tys. ofiar, w tym ok. 5 tys. policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Korpusu Ochrony Pogranicza, Żandarmerii Wojskowej, Oddziału II Sztabu Głównego WP i pracowników wymiaru sprawiedliwości rozstrzelani przez NKWD.
Bp Duś podczas homilii podkreślił, że polskie ofiary zbrodni katyńskiej oddały życie w obronie Ojczyzny. Okupant nie mógł liczyć na ich współpracę, na to, że ich złamie - podkreślił.
Wcześniej podczas uroczystości w rosyjskiej części cmentarza, gubernator Tweru Dymitr Zielenin, powiedział, że cmentarz w Miednoje jest symbolem wspólnej tragicznej historii obu narodów. Totalitarym odszedł w przeszłość, ale pojawił się terroryzm i powinniśmy się jednoczyć w walce z nim - dodał.