Akcyza na alkohol i papierosy. Rząd planuje podwyżki
O 10 procent w 2022 ma wzrosnąć akcyza na alkohol etylowy, piwo, wino oraz o 5 procent ma wzrastać co roku, aż do 2027 roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu. Podwyżki mają dotyczyć także akcyzy na papierosy.
09.10.2021 11:35
Rząd zapowiedział, że już niedługo będziemy płacili więcej za alkohol etylowy, piwo, wino, a także papierosy. Takie zmiany planuje przyjąć jeszcze w tym roku ministerstwo finansów. Z zapisów w wykazie prac legislacyjnych wynika, że do 2027 roku czekają nas cykliczne podwyżki. W przyszłym roku akcyza na alkohol etylowy, piwo i wino wzrośnie o 10 procent, a potem co roku ma to wzrastać o kolejne 5 procent.
Podatek akcyzowy. Dlaczego ceny alkoholu i papierosów wzrosną?
Nowy projekt rządu przewiduje wprowadzenie zmian w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, których głównym celem jest realizacja działań w obszarze podatków.
- W odniesieniu do wyrobów alkoholowych ceny detaliczne napojów alkoholowych w Polsce nadal są bardzo niskie w porównaniu ze średnią unijną. Zmiana ma za zadanie pozytywnie wpłynąć na politykę prozdrowotną i ograniczyć negatywne skutki palenia wyrobów tytoniowych oraz spożywania napojów alkoholowych - napisano w uzasadnieniu.
Akcyza na alkohol i papierosy. Są jednakwyjątki
Z podwyżki akcyzy wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. (wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu) w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa.
Wyłączenie obejmuje także akcyzę na płyny do papierosów elektronicznych i cygara oraz cygaretki, na które już obecnie stawki są wysokie w stosunku do innych wyrobów tytoniowych, a także na tle UE.
Podwyżki alkoholu. Podsumowanie tego, co spowoduje akcyza na alkohol
Jak wynika z informacji zamieszczonych na rządowej stronie, proponowana zmiana spowoduje m.in.:
- podwyższenie stawek akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane z wyłączeniem cydru i perry i wyroby pośrednie o: 10 proc. w 2022 r. i co roku o 5 proc. w latach 2023-2027
- podwyższona zostanie od 2022 roku minimalna stawka akcyzy na papierosy do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży papierosów,
- wprowadzenie od 2022 r. minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia,
- podwyższenie stawki akcyzy na wyroby nowatorskie poprzez podniesienie stawki kwotowej o 100 proc. od 1 stycznia 2022 r. i co roku o 10 proc. w latach 2023-2027,
- podwyższenie stawek akcyzy na papierosy i tytoń do palenia poprzez podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc. w latach 2023-2027.