Akcja tureckich sił w Hakkari. Zabito 27 kurdyjskich bojowników, a 30 zostało aresztowanych

• Anatolia: tureckie siły "zneutralizowały 57 terrorystów, w tym zabiły 27"
• W operacji wojskowej zginął turecki żołnierz, a sześciu zostało rannych
• Turcja, Unia Europejska i USA uważają PKK za organizację terrorystyczną
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rebelianci PKK od lat walczą o niepodległe państwo, na obrzeżach kilku krajów (na zdj. w syryjskim mieście Ain Issi)
Rebelianci PKK od lat walczą o niepodległe państwo, na obrzeżach kilku krajów (na zdj. w syryjskim mieście Ain Issi) (AFP, Fot: Delili Souleiman)
WP

Tureckie wojsko poinformowało, że zabiło w nalotach i operacjach lądowych w prowincji Hakkari na południowym wschodzie kraju 27 bojowników z zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK); 30 zostało rannych.

Państwowa agencja prasowa Anatolia podała, że tureckie siły "zneutralizowały 57 terrorystów, w tym zabiły 27". Turcja, Unia Europejska i USA uważają PKK za organizację terrorystyczną.

Biuro gubernatora prowincji poinformowało z kolei, że w operacjach zginął turecki żołnierz, a sześciu zostało rannych.

WP

Wcześniej premier Binali Yildirim oznajmił na posiedzeniu rządu, transmitowanym przez telewizję, że bojownicy z PKK kontynuując swoje powstanie zaprzepaścili szansę na porozumienie pokojowe z Ankarą. Podkreślił, że siły bezpieczeństwa powstrzymały zagrożenie ze strony kurdyjskich bojowników na obszarach miejskich na południowym wschodzie kraju, ale wciąż ich ścigają w rejonach wiejskich.

Premier ogłosił, że rząd zamierza wydać 1,4 mld lir (460 mln dolarów) na odbudowę domów zniszczonych podczas operacji sił bezpieczeństwa przeciwko bojownikom PKK. Zapowiedział też opracowanie planu rozwoju 22 prowincji położonych na wschodzie i południowym wschodzie kraju.

WP
(fot. WP)
Podziel się

Po zerwaniu w zeszłym roku zawieszenia broni z armią turecką, Partia Pracujących Kurdystanu dokonała kilku zamachów bombowych na siły bezpieczeństwa

Rozpoczęta w ubiegłym tygodniu ofensywa Turcji w Syrii doprowadziła do odbicia granicznego miasta Dżarabulus z rąk IS. Trwają nadal starcia między Turcją a bojownikami kurdyjskimi, którzy w Syrii walczą z IS, ale prowadzą również operacje partyzanckie w Turcji dążąc do uzyskania autonomii.

WP

Trwający od ponad 30 lat konflikt z separatystyczną PKK o kurdyjską autonomię kosztował życie dziesiątek tysięcy ludzi.

Polub WP Wiadomości
WP
WP