Trwa ładowanie...
02-09-2016 19:20

Akcja tureckich sił w Hakkari. Zabito 27 kurdyjskich bojowników, a 30 zostało aresztowanych

• Anatolia: tureckie siły "zneutralizowały 57 terrorystów, w tym zabiły 27"

• W operacji wojskowej zginął turecki żołnierz, a sześciu zostało rannych

• Turcja, Unia Europejska i USA uważają PKK za organizację terrorystyczną

Share
Akcja tureckich sił w Hakkari. Zabito 27 kurdyjskich bojowników, a 30 zostało aresztowanychŹródło: AFP, fot: Delili Souleiman
d450lsd

Tureckie wojsko poinformowało, że zabiło w nalotach i operacjach lądowych w prowincji Hakkari na południowym wschodzie kraju 27 bojowników z zakazanej w Turcji Partii Pracujących Kurdystanu (PKK); 30 zostało rannych.

Państwowa agencja prasowa Anatolia podała, że tureckie siły "zneutralizowały 57 terrorystów, w tym zabiły 27". Turcja, Unia Europejska i USA uważają PKK za organizację terrorystyczną.

Biuro gubernatora prowincji poinformowało z kolei, że w operacjach zginął turecki żołnierz, a sześciu zostało rannych.

Wcześniej premier Binali Yildirim oznajmił na posiedzeniu rządu, transmitowanym przez telewizję, że bojownicy z PKK kontynuując swoje powstanie zaprzepaścili szansę na porozumienie pokojowe z Ankarą. Podkreślił, że siły bezpieczeństwa powstrzymały zagrożenie ze strony kurdyjskich bojowników na obszarach miejskich na południowym wschodzie kraju, ale wciąż ich ścigają w rejonach wiejskich.

d450lsd

Premier ogłosił, że rząd zamierza wydać 1,4 mld lir (460 mln dolarów) na odbudowę domów zniszczonych podczas operacji sił bezpieczeństwa przeciwko bojownikom PKK. Zapowiedział też opracowanie planu rozwoju 22 prowincji położonych na wschodzie i południowym wschodzie kraju.

(fot. WP)
Źródło: (fot. WP)

Po zerwaniu w zeszłym roku zawieszenia broni z armią turecką, Partia Pracujących Kurdystanu dokonała kilku zamachów bombowych na siły bezpieczeństwa

Rozpoczęta w ubiegłym tygodniu ofensywa Turcji w Syrii doprowadziła do odbicia granicznego miasta Dżarabulus z rąk IS. Trwają nadal starcia między Turcją a bojownikami kurdyjskimi, którzy w Syrii walczą z IS, ale prowadzą również operacje partyzanckie w Turcji dążąc do uzyskania autonomii.

Trwający od ponad 30 lat konflikt z separatystyczną PKK o kurdyjską autonomię kosztował życie dziesiątek tysięcy ludzi.

d450lsd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d450lsd
d450lsd
Więcej tematów