Trwa ładowanie...

Akcja sędziów przed świętami. Adresatem Duda, Ziobro i KRS

Kartki pocztowe z napisem "Konstytucja" wysyłają sędziowie z całej Polski m.in. do Krajowej Rady Sądownictwa, Kancelarii Prezydenta i Ministerstwa Sprawiedliwości. Pocztówki mają być sygnałem, że polscy sędziowie chcą bronić zasad konstytucji bez względu na okoliczności.

Share
Akcja sędziów przed świętami. Adresatem Duda, Ziobro i KRS
Źródło: iustitia.pl/screen
d4clbpl

Jak podkreśla jeden z inicjatorów - sędzia Maciej Kawałko ze Szczecina, pomysł z kartkami narodził się jeszcze przed tzw. "uchwałą koszulkową" (nazywaną też "gaciową") wydaną przez KRS. Jednak po tym, jak wybrane przez polityków PiS władze Rady uznały, że noszenie przez sędziów koszulek z napisem "Konstytucja" może oznaczać zaangażowanie polityczne, wysyłanie pocztówek nabrało nowego znaczenia.

- Swoją uchwałą władze KRS wyznaczyły nowe realia. Jeśli eksponowanie słowa "konstytucja" uznano za działanie polityczne, to niestety podąża to w kierunku absurdu. Przecież tu nie chodzi o politykę, a kwestię dotyczącą podstaw i całego społeczeństwa - mówi Wirtualnej Polsce sędzia Kawałko.

Dodaje, że przekaz akcji pocztówkowej powinien być dla każdego jasny. - Sędziowie konsekwentnie pokazują swoje przywiązanie do wartości konstytucyjnych - stwierdza sędzia.

Wyjaśnia też, że wysyłanie kartek do KRS, kancelarii Andrzeja Dudy i resortu Zbigniewa Ziobro finansują z własnych funduszy. Listy trafią też do rzeczników dyscyplinarnych, którzy prowadzą postępowania wobec sędziów protestujących przeciwko zmianom PiS.

d4clbpl

"Pocztówki konstytucyjne" otrzymają także - jako formę podziękowań - m.in. sędziowie Sądu Najwyższego oraz inne osoby, które wspierają środowisko sędziowskie. - Sama kartka nie jest przesłaniem. To napisanie na niej słów krytyki czy poparcia, nada jej indywidualny wymiar - mówi nam sędzia Maciej Kawałko.

Wydrukowano kilka tysięcy pocztówek, które już trafiły do sądów w całej Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Pogrzeb Jolanty Szczypińskiej. Wzruszające pożegnanie przyjaciółki

d4clbpl

Podziel się opinią

Share
d4clbpl
d4clbpl
Więcej tematów