PolskaAkcja rozstawiania krzyży ku czci poległych powstańców

Akcja rozstawiania krzyży ku czci poległych powstańców

W ramach akcji "Uliczna Lekcja Historii" na
ulicach Warszawy stanęły po południu krzyże i płonące
znicze, mające upamiętniać uczestników Powstania Warszawskiego,
poległych w różnych miejscach stolicy. Do wieczora w mieście
stanie około tysiąca takich krzyży.

Akcja rozstawiania krzyży ku czci poległych powstańców
Źródło zdjęć: © PAP

Rozstawianie krzyży to wspólna akcja Stołecznej Straży Miejskiej i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej (ZHR). Bierze w niej udział 30 strażników i 30 harcerzy. Na ramionach każdego, przepasanego biało-czerwoną szarfą krzyża napisane jest imię, nazwisko i pseudonim poległego powstańca oraz nazwa oddziału Armii Krajowej, w którym służył.

Pierwsze krzyże ustawione zostały wczesnym popołudniem przy ul. Konwiktorskiej, przy murze klubu sportowego "Polonia". Kolejnych kilkanaście stanęło przy ulicy Zakroczymskiej 7, gdzie zostało rozstrzelanych 32 powstańców z Batalionu "Zośka". Stawiamy krzyże w miejscach znanych warszawiakom, a także w tych nieznanych - widniejących do tej pory tylko w opracowaniach historycznych - powiedziała Małgorzata Żochowska z ZHR.

Wspólne patrole strażników i harcerzy do wieczora postawią drewniane krzyże w ponad 500 miejscach na Mokotowie, Woli, Śródmieściu i Czerniakowie, m.in. przed Arsenałem na ulicy Długiej, przy Kościele św. Jacka, Pałacu Radziwiłłów, przy Getcie Warszawskim. Akcja zakończy się ok. godz. 19.00 przy ulicy Dworkowej, gdzie 27 września 1944 r. zostało rozstrzelanych 117 powstańców.

W tym roku ustawiamy krzyże i znicze w miejscach, gdzie zginęli powstańcy tylko z trzech jednostek: Batalionu "Zośka", "Parasol" oraz z Pułku "Baszta". Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się tę akcję rozszerzyć - powiedział komendant Stołecznej Straży Miejskiej Witold Marczuk.

Prowadzimy również kwestę uliczną - w wielu miejscach w Warszawie zbieramy do puszek pieniądze, które zostaną przeznaczone na odrestaurowanie najbardziej zniszczonych grobów powstańczych. Akcja potrwa do końca obchodów 61. rocznicy Powstania - powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski.

Krzyże pozostaną na ulicach stolicy do poniedziałku. Wtedy zostaną przeniesione na Kopiec Powstania Warszawskiego przy ulicy Bartyckiej, gdzie odbędą się uroczystości związane z 61. rocznicą zakończenia powstania.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, (tzw. Godzinie "W" - "Wystąpienie"). Było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Miało trwać 2-3 dni, zakończyło się po 63 - 2 października. W zaciętych walkach poległo 18 tys. powstańców, i ok. 200 tys. cywilów. W latach 1946-1950 z gruzów stolicy usypano Kopiec Powstania Warszawskiego. W 1994 r. - w 50. rocznicę wybuchu Powstania - z inicjatywy byłych żołnierzy Armii Krajowej ustawiono na jego szczycie 15-metrowy znak Polski Walczącej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)