PolskaAkcja ratowania koni trwa

Akcja ratowania koni trwa

Kilkudziesięciu żołnierzy i strażaków ratuje stado koni uwięzionych w okolicach Słońska w Lubuskiem na rozlewisku Warty. Akcję utrudnia odwilż. Po nocnym deszczu lód na rozlewiskach zaczął się szybko topić, a 27 koni stoi już w wodzie. Jeżeli ratownicy do wieczora nie przewiozą wszystkich zwierząt, a przyjdzie mróz, zwierzęta mogą zamarznąć.

Ratownicy mają bardzo trudne zadanie - powiedział w czwartek dowodzący akcją komendant lubuskich strażaków, brygadier Ryszard Dąbrowa. Zaznaczył on, że strażacy postarają się do godziny piętnastej przewieźć konie na ląd.

W miniony piątek konie zostały odcięte na skrawku suchego lądu, gdy podniósł się poziom wody w rzece. W środę żołnierzom i strażakom udało się sprowadzić na ląd 8 zwierząt. Na pomoc czeka jeszcze 27 koni pierwszego stada i 20 drugiego.

Podjęto już decyzje dotyczące konsekwencji jakie zostaną wyciągnięte wobec właścicieli stad, powiedział Polskiemu Radiu Zbigniew Matuszkiewicz - powiatowy lekarz weterynarii w Sulęcinie. Będą musieli oni zapłacić za całą akcję ratowniczą. Rozważane jest też skierowanie sprawy do prokuratury.

Matuszkiewicz zapowiedział skontrolowanie w najbliższym czasie w jakich warunkach są przetrzymywane i zabezpieczone zwierzęta w okolicznych gospodarstwach. Jego zdaniem, to co się stało w okolicach Słońska, to wynik ludzkiego niedbalstwa.

Podpułkownik Jerzy Szymczak - dowódca pierwszego Batalionu Ratowictwa Inżynieryjnego, przyznał, że jego oddział pierwszy raz bierze udział w ewakuowaniu koni. Podkreślił, że konie znalazły się w takiej sytuacji z powodu ludzkiej głupoty i traktowania zwierzęcia jak przedmiotu.

Konie pochodzą z kilku gospodarstw. Jak dowiedział się reporter Polskiego Radia, stada nie są nigdzie zarejestrowane, natomiast konie są oznakowane, stąd właścicieli udało się ustalić. Już dziś wiadomo, że poniosą oni koszty prowadzenia akcji ratowniczej, zostaną też ukarani za znęcanie się nad zwierzętami i za wypas zwierząt w niedozwolonym miejscu Parku Narodowego "Ujście Warty".

W okolichach Słońska takich hodowli zwanych ekstensywnymi jest wiele. Konie są przetrzymywane pod gołym niebem przez cały rok. Sprawą ma się także zająć urząd skarbowy, ponieważ dochody ze sprzedaży tych koni, kierowanych głównie na ubój do Włoch, nie są ewidencjonowane.

Sytuacja bulwersuje także ekologów. Prezes organizacji ekologicznej GAJA Jacek Bożek podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że nawet jeśli konie zostaną uratowane, ich los będzie bardzo smutny, zostaną one bowiem najprawdopodobniej wywiezione do rzeźni do Włoch. Polscy ekolodzy domagają się zakazu przewożenia żywych koni na rzeź. Niedawno po demonstracji w Warszawie petycję w tej sprawie przekazano premierowi. (and)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)