Trwa ładowanie...

Wiemy, co znaleźli w tajemniczych pojemnikach nad Odrą

Jak ustaliła Wirtualna Polska, w pojemnikach, które znaleziono 14 sierpnia nad Odrą w Czelinie (woj. zachodniopomorskie) znajdował się olej napędowy wymieszany z wodą. Zbiorniki zostały zabezpieczone przez policję. Jak nieoficjalnie powiedzieli nam przedstawiciele służb, zabezpieczone pojemniki nie miały związku z katastrofą ekologiczną na Odrze.

 Pojemniki z tajemniczą substancją znaleziono na południu powiatu gryfińskiego nad Odrą Pojemniki z tajemniczą substancją znaleziono na południu powiatu gryfińskiego nad OdrąŹródło: EAST_NEWS, fot: East News, NewsLubuski
d2ll2g6
d2ll2g6

Z oświadczenia wojewody Zbigniewa Boguckiego, przekazanego nam przez rzecznika prasowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, wynika, że w pojemnikach wykryto "substancje oleiste". Rzecznik Michał Ruczyński doprecyzował, że był to "olej napędowy pomieszany z wodą".

– Od razu, kiedy dowiedziałem się o tym zdarzeniu, w pierwszej kolejności zadysponowałem na miejsce służby. A więc jednostkę specjalistyczną Państwowej Straży Pożarnej do zagrożeń chemicznych, która pierwsza "weszła" na miejsce. Następnie czynności wykonywała grupa dochodzeniowo-śledcza, włącznie z przedstawicielem laboratorium kryminalistycznego i dodatkowo była obecna wojewódzka inspekcja ochrony środowiska. Tam nie stwierdzono w tych pojemnikach substancji, które byłyby niebezpieczne, czyli były opisywane na etykietach w języku niemieckim. Inna ważna informacja: one nie zostały wyłowione z Odry, a zostały znalezione w oddaleniu od rzeki – przekazał wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Katastrofa nad Odrą. Niemcy się boją. "Jesteśmy wstrząśnięci"

Przypomnijmy, chodzi o zdarzenie z niedzieli 14 sierpnia. Pierwsze doniesienia mówiły o wyłowieniu z Odry w miejscowości Czelin w powiecie gryfińskim w województwie zachodniopomorskim dwóch beczek z niezidentyfikowaną substancją. Okazało się, że nie były to dwie beczki, a 6-7 pojemników o pojemności około 25 litrów po oleju napędowym. Na pojemnikach znajdowały się etykiety w języku niemieckim. Odnaleziono je na końcu polnej drogi, niedaleko brzegu. Wszystkie pojemniki były szczelne i zostały zabezpieczone przez policję. Na miejscu pracowała grupa chemiczna strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

d2ll2g6

Pytani o szczegóły akcji przedstawiciele policji i Straży Pożarnej odesłali nas do urzędników wojewody. W nieoficjalnych rozmowach zapewniali nas jednak, że odnalezione pojemniki nie miały żadnego związku z zatruciem wody w Odrze. W sprawie trwa policyjne dochodzenie.

Sylwester Ruszkiewicz, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ll2g6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ll2g6
Więcej tematów