Akcja liczenia bezdomnych w Pomorskiem
Kanały, bocznice kolejowe, zsypy na śmieci,
altanki i dworce odwiedzą wieczorem w Pomorskiem w
poszukiwaniu bezdomnych pracownicy opieki społecznej. W
województwie trwa jednodniowy spis osób pozbawionych dachu nad
głową.
09.12.2005 | aktual.: 09.12.2005 17:38
Akcja ma określić rzeczywistą liczbę bezdomnych w województwie pomorskim na 9 grudnia 2005 r. Uzyskane dane posłużą lepszej organizacji i koordynacji pomocy ludziom bezdomnym - poinformował sekretarz Pomorskiego Forum na rzecz Wychodzenia z Bezdomności w Gdańsku Piotr Olech. Powiedział, że Pomorskie jest jedynym województwem w Polsce, gdzie przeprowadza się tego typu badania.
Akcja zorganizowana jest po raz trzeci. Pierwszy spis przeprowadzono w grudniu 2001 r.; doliczono się wówczas 2144 osób bez dachu nad głową. Ostatnie badanie przeprowadzone 12 grudnia 2003 r. wykazało, że w Pomorskiem jest 2384 bezdomnych. Od rana liczenie bezdomnych odbywa się w miejscach, gdzie na co dzień przebywają: w noclegowniach, szpitalach, zakładach karnych i schroniskach.
Wieczorem, w godzinach między 20.00 a północą, rozpocznie się właściwa część akcji. Patrole złożone z pracowników pomocy społecznej, policjantów i strażników miejskich odwiedzą bezdomnych w miejscach, gdzie najczęściej spędzają oni noce, tj. na dworcach, w tunelach, na klatkach schodowych, w zsypach, śmietnikach, pustostanach, altankach i kanałach ciepłowniczych.
Aby nie szukać bezdomnych po omacku, uczestniczące w akcji instytucje już od kilku miesięcy sprawdzały, gdzie bezdomni przebywają najczęściej. Bezdomni będą wypełniać anonimowe ankiety, w których podadzą m.in. wiek, płeć, przebyte choroby i przyczynę bezdomności. Ankieta zawiera 25 pytań.
Raport charakteryzujący zjawisko i skalę bezdomności w woj. pomorskim będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego 2006 r.