Trwa ładowanie...
d15ck87
rząd
29-04-2003 18:05

Akcja e-mail w sprawie drogi Via Baltica

Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF) rozpoczął we wtorek akcję wysyłania e-maili z wnioskiem do polskiego rządu o zmianę planowanego przebiegu międzynarodowej
trasy Via Baltica na Podlasiu - poinformowała Małgorzata Znaniecka z WWF.

d15ck87
d15ck87

Ze stron internetowych: www.wwf.pl i www.panda.org można wysyłać elektroniczne listy do premiera oraz ministrów środowiska i infrastruktury z prośbą o zmianę planów budowy Via Baltica.

Zgodnie z obowiązującymi propozycjami, Via Baltica ma przebiegać przez fragment Biebrzańskiego Parku Narodowego. Ekolodzy domagają się, by rząd jeszcze raz rozważył przebieg trasy i zamiast przez Białystok skierował ją na Łomżę.

"Decydując o przebiegu międzynarodowej drogi ekspresowej przez Białystok, Biebrzański Park Narodowy, Puszczę Knyszyńską i Augustowską, nie przeprowadzono oceny oddziaływania na środowisko dla tej inwestycji. Władze zignorowały również liczne protesty ze strony organizacji pozarządowych i środowisk naukowych. Przy wyborze białostockiego wariantu zignorowano także przepisy polskiego i unijnego prawa ochrony środowiska" - powiedziała Znaniecka.

Organizatorzy akcji podkreślają, że Biebrza i puszcze Knyszyńska oraz Augustowska to tereny o wyjątkowych walorach i dużym znaczeniu przyrodniczym dla Polski oraz całej Europy. Zamieszkuje je wiele rzadkich gatunków zwierząt: żubr, wilk, ryś, orlik grubodzioby, dubelt, wodniczka i cietrzew. Są tam też cztery ostoje ptaków o znaczeniu międzynarodowym, które mają być włączone do europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000. UE obejmuje takie obszary szczególną ochroną.

d15ck87

Według WWF, straty środowiskowe jakie spowoduje Via Baltica na 75 km odcinku Kolnica-Białystok, będą odczuwalne na terenie około 7,5 tys. ha. "Zanieczyszczeniu ulegnie gleba, powietrze i wody gruntowe, drastycznie wzrośnie poziom natężenia hałasu (...) Pod znakiem zapytania stanie także przetrwanie populacji dużych ssaków, ponieważ trasa szybkiego ruchu przetnie naturalne szlaki ich wędrówek. W niebezpieczeństwie znajdą się podlaskie łosie, a także objęte ścisłą ochroną rysie i wilki" - argumentują działacze WWF.

Według obecnych planów, Via Baltica ma przebiegać z Augustowa przez Białystok, przecinając Biebrzański Park Narodowy w okolicach Sztabina na odcinku pół kilometra. Droga ma tam być budowana na estakadach a od hałasu będą chronić ekrany. Projekt techniczny budowy Via Baltica w części przebiegającej przez Podlasie, ma być gotowy do 2004 roku.(an)

d15ck87
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15ck87
Więcej tematów