PolskaAkademickie Centrum Kultury UG obchodzi hucznie 25-lecie

Akademickie Centrum Kultury UG obchodzi hucznie 25‑lecie


Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego obchodzi jubileusz 25-lecia. Z tej okazji 7 października w Centrum Handlowym Manhattan o godz. 15 w Gdańsku odbędzie się impreza "Akademickie Centrum Kultury na Manhattanie", objęta patronatem Wirtualnej Polski.

Akademickie Centrum Kultury UG obchodzi hucznie 25-lecie
Źródło zdjęć: © AKC UG

W programie imprezy przewidziano m.in.:

- występy Zespołu Pieśni i Tańca UG "Jantar"

- Teatru Tańca Współczesnego UG

- Teatru Tańca UG "Gabinet Ruchomych Obrazów"

- Zespołu Tańca Celtyckiego UG "Animus Saltandi"

- Zespołu Tańca Celtyckiego UG "Trebraruna"

- koncert Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego

- fireshow grupy Mamadoo

- atelier fotograficzne Studenckiej Agencji Fotograficznej UG

- projekcje filmów Dyskusyjnego Klubu Filmowego UG m.in. "Miłość Blondynki"

- spotkanie z redakcją czasopisma "Panoptikum"

- akcje społeczne Kulturalnego Kolektywu UG

- wystawa zdjęć, plakatów i dyplomów

- zabawy i konkursy dla dzieci

25-lecie Akademickiego Centrum Kultury UG jest szczególnym wydarzeniem na Pomorzu. To ze środowiska akademickiego Uniwersytetu Gdańskiego wywodzą się m.in. Eugeniusz Terlecki - były kierownik ACK UG, obecnie dyrektor Bałtyckiej Agencji Artystycznej BART, Aneta Kręglicka - była instruktorka zespołu tanecznego Dżamp, Agnieszka Tomaszewska - sopran Akademickiego Chóru UG czy Aleksander Kwaśniewski - Prezydent RP, Przewodniczący SZSP UG.

Kulturalny Kolektyw UGpowstał w październiku 2004 roku. Jego zadaniem jest realizacja projektów, które nie podpadają pod aktywność pozostałych grup twórczych. Działalność obejmuje szerokie spektrum zainteresowań i tematów, począwszy od literatury (Festiwal literacko-muzyczny "Wolne Miasto Gdańsk"), muzyki (Festiwal "Muzyka Końca Świata"), filmu (spotkania z gośmi i pokazy filmów dokumentalnych z cyklu "Tak wyglada nasz świat"), komiksu (Trójmiejskie Spotkania Komiksowe), kończąc na takich jednorazowych projektach jak "Przegląd filmów o prawach zwierząt", "Leni Riefenstahl - życie i twórczość", "Homofobia. Spojrzenie z bliska", "Rowerowy Uniwersytet Gdański", czy sopocki Festiwal Ognia - "Kupała'rt". Zespół Pieśni i Tańca "JANTAR" im. Zygmunta Kamińskiegodziała przy Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku. Zrzesza on studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, a także Politechniki Gdańskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Medycznej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej,
grupy wokalnej i kapeli. Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.

Teatr Tańca Uniwersytetu Gdańskiegopowstał w październiku 2003 roku z inicjatywy studentów zainteresowanych tańcem współczesnym. W pracy czerpie inspiracje z techniki relasing, modern jazzu, jogi, pantomimy, słowa, czyli wszystkiego tego co można wykorzystać w dzisiejszym teatrze ruchu.

Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiegozostał założony w 1971 roku. Do tej pory zespół wystąpił z kilkuset koncertami w Polsce i za granicą. Śpiewał w wielu krajach europejskich oraz w USA i Korei Południowej. Chór kilkakrotnie występował także dla papieża Jana Pawła II - w 1997 r. uczestniczył w oprawie muzycznej mszy noworocznej w Watykanie inaugurującej obchody Tysiąclecia Gdańska. Podczas obchodów 25-lecia istnienia "Solidarności" chór występował z Jean Michel Jarre'm oraz Janem A.P. Kaczmarkiem.

Dyskusyjny Klub Filmowy "Miłość Blondynki", działający pod patronatem Uniwersytetu Gdańskiego od dziesięciu lat przygotowuje szereg atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych na terenie Trójmiasta, realizowanych w ramach Akademickiego Centrum Kultury. Istotą DKF-u jest edukacja i promocja szeroko pojętej kultury filmowej, prezentowanie ambitnych, ciekawych dokonań światowej i rodzimej kinematografii. W oparciu o autorskie projekty prezentuje cykle oryginalne, nietypowe zyskując przychylność publiczności. Nasza oferta filmowa skierowana jest do wszystkich miłośników dobrego kina: młodzieży szkolnej oraz środowiska akademickiego. Starając się sprostać oczekiwaniom naszych widzów, przygotowujemy szeroką i urozmaiconą, stale poszerzaną ofertę repertuarową.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)