Trwa ładowanie...
03-01-2016 09:20

Ajatollah Ali Chamenei: ręka Boga zemści się na saudyjskich przywódcach za śmierć al-Nimra

• Ali Chamenei zabrał głos ws. stracenia Nimra al-Nimra
• Przywódca Irańczyków powiedział, że "boska ręka" zemści się za śmierć duchownego
• Al-Nimra został stracony dzień wcześniej w Arabii Saudyjskiej

Share
Ajatollah Ali Chamenei: ręka Boga zemści się na saudyjskich przywódcach za śmierć al-NimraŹródło: AFP
d26gpim

- Nie ulega wątpliwości, że przelana niesłusznie krew tego męczennika wyda owoce i boska ręka zemści się na saudyjskich przywódcach - zadeklarował Chamenei, a słowa te zacytowano na jego internetowej stronie.

- Ten uciskany duchowny nie zachęcał ludzi do przyłączenia się do zbrojnego ruchu, ani nie angażował się w tajne spiski, a on tylko wyrażał publiczną krytykę opartą na religijnym zaangażowaniu - dodał.

Dzień wcześniej na Twitterze Chamenei napisał, że "przebudzenia nie da się stłumić".

d26gpim

Na stronie ajatollaha umieszczono obrazek, na którym porównano Arabię Saudyjską do organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS). Wcześniej inni przedstawiciele irańskich władz oskarżali Rijad o wspieranie terroryzmu.

Niepokoje w Teheranie

Po protestach w sobotę wieczorem w Teheranie przeciwko przeprowadzonej w Rijadzie egzekucji Nimra al-Nimra, podczas której demonstranci wdarli się do ambasady Arabii Saudyjskiej w Teheranie, aresztowano 40 osób - poinformował w niedzielę prokurator stolicy Iranu Abbas Dżafari Dolatabadi. Demonstranci podpalili ambasadę i budynek konsulatu saudyjskiego w Meszhed, obrzucając je koktajlami Mołotowa.

- Do tej chwili 40 osób, które wdarły się do ambasady, zostały zidentyfikowane i zatrzymane. Toczy się śledztwo w sprawie innych osób odpowiedzialnych za ten incydent - zadeklarował.

Manifestacja protestu przeciwko egzekucji szyickiego duchownego rozpocznie się w Teheranie o godzinie 12.30 (czasu polskiego).

d26gpim

Masowe egzekucje w Arabii Saudyjskiej

W sobotę w Arabii Saudyjskiej stracono 47 osób skazanych za terroryzm, w tym al-Nimra. Przeciw egzekucji protestowały tego dnia tłumy szyitów na wschodzie kraju; do demonstracji doszło też w Bahrajnie, Iranie i Indiach. W Iranie, rywalizującym o wpływy w regionie z władzami w Rijadzie, państwowe media w sobotę transmitowały wypowiedzi duchownych i urzędników, którzy wychwalali al-Nimra i przepowiadali rychły upadek saudyjskiej rodziny królewskiej.

Agencje komentują, że fala potępienia może utrudnić Arabii Saudyjskiej prowadzenie muzułmańskiej koalicji wojskowej wymierzonej w Państwo Islamskie. Utworzenie takiego sojuszu Rijad ogłosił w połowie grudnia. W jego skład nie wchodziły państwa szyickie.

Saudyjskie władze oskarżały 56-letniego al-Nimra, zdeklarowanego krytyka rządzącej w Arabii Saudyjskiej dynastii Saudów, o podżeganie do przemocy przeciw policji. Zwolennicy duchownego twierdzą jednak, że był on pokojowym opozycjonistą, który domagał się większych praw dla zamieszkującej królestwo mniejszości szyickiej.

d26gpim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26gpim
d26gpim
Więcej tematów