AIDS w Azji i w rejonie Pacyfiku
Stosowanie narkotyków oraz prostytucja to
przyczyny rozprzestrzenia się wirusa HIV oraz AIDS w regionie Azji
i Pacyfiku - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia
(WHO). Obecnie w regionie Zachodniego Pacyfiku 1,5 miliona ludzi żyje z HIV/AIDS. W prawie wszystkich krajach w tym regionie panuje
epidemia w grupach tzw. wysokiego ryzyka.
29.11.2005 | aktual.: 29.11.2005 12:32
Według WHO, główną drogą rozprzestrzeniania HIV w Chinach, Wietnamie i Malezji jest wykorzystywanie tej samej igły przez uzależnionych od narkotyków.
W samej Malezji do trzech czwartych wszystkich zarażeń dochodzi w wyniku wstrzykiwania narkotyków. Kambodża ma najwyższy współczynnik zakażenia w Azji. Wirusem HIV zakażonych jest tam 1,9% populacji. WHO ostrzega, że w Chinach do 2010 r. HIV może zarazić około 10 milionów ludzi.
W odpowiedzi na skalę problemu na świecie ONZ podjęła przed laty różne działania, w tym powstrzymanie epidemii do 2015 r. oraz zapewnienie leczenia powstrzymującego rozwój choroby 3 milionom ludzi, żyjącym z HIV w krajach rozwijających się do końca 2005 r.
WHO przeprosiła jednak w poniedziałek społeczność światową, że nie osiągnęła powyższego celu. Dokładna liczba tych, których objęto terapią, ma być ogłoszona w przyszłym roku. W czerwcu 2005 r. podano, że "około miliona" ludzi w biednych krajach otrzymuje leki.
W Azji liczba ludzi objętych leczeniem wzrosła o 50% do 150 tys. w pierwszym półroczu 2005 r. Nadal jednak tylko co siódma zarażona osoba otrzymuje potrzebną pomoc.
Według danych UNAIDS, w skali światowej już ponad 40 milionów ludzi żyje z HIV/AIDS. W zeszłym roku co najmniej 5 milionów ludzi zostało zarażonych wirusem HIV. W tym roku AIDS zabił już 3,1 miliona ludzi.
1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Organizacje rządowe, pozarządowe i lokalne na całym świecie pragną zwrócić uwagę w tym dniu na walkę z AIDS, a także promowanie edukacji i konieczność pomocy ludziom zakażonym HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.
Co roku Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest pod innym hasłem, a kampania skierowana jest do innej grupy społecznej. W 2004 i 2005 r. kampania przebiegała pod hasłem "Kobiety i dziewczęta wobec HIV i AIDS".