Agresja to dla mózgu przyjemność
Dlaczego ludzie tak bardzo fascynują się przemocą? Ponieważ nasz mózg traktuje agresję tak, jakby była przyjemnością i nagrodą, podobnie jak jedzenie, narkotyki czy seks - dowodzą najnowsze badania prowadzone na Vanderbilt University w Stanach Zjednoczonych. Ich wyniki zostały opublikowane na łamach pisma "Psychopharmacology".
22.01.2008 | aktual.: 22.01.2008 14:34
"Agresja występuje u wszystkim niemal kręgowców. Konieczna jest do uzyskania i zachowania niezbędnych do przeżycia dóbr, takich jak pożywienie, terytorium czy partner - mówi prof. Craig Kennedy z Vanderbilt University. - Odkryliśmy, że 'ścieżka nagrody' w mózgu angażowana jest w odpowiedzi na wydarzenia związane z agresją. Włącza się w to również dopamina".
Jak dodaje Maria Couppis z Vanderbilt University, wiadomo, że dopamina produkowana jest w odpowiedzi na bodźce zawierające nagrodę, takie jak pożywienie, seks i narkotyki. "Teraz odkryliśmy, że służy ona również jako pozytywne wzmocnienie dla agresji".
Naukowcy prowadzili badania na myszach. W jednej klatce trzymali samca i samicę, w drugiej - obce myszy. Po pewnym czasie z pierwszej klatki zabrali samicę i umieścili obcą mysz-intruza. Obie myszy zaczęły zachowywać się wobec siebie agresywnie.
Następnie nauczyli samca z pierwszej klatki wpuszczania obcej myszy za pomocą odpowiedniego guziczka. Za każdym razem zwierzęta zachowywały się agresywnie.
Na ostatnim etapie eksperymentu podano myszy z pierwszej klatki leki, które tłumiły u niej wrażliwość receptorów dopaminowych. Wówczas mysz niemal straciła zainteresowanie wpuszczaniem intruza.
"Dowiedzieliśmy się z tych doświadczeń, że osobnik może celowo dążyć do agresywnych zachowań w relacjach z innymi, wyłącznie dlatego, iż jego mózg odbiera to jako nagrodę" - wyjaśnia Kennedy.