Agresja i przemoc największymi problemami polskich szkół
Agresja i przemoc to największe problemy polskich szkół - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego na podstawie rozmów z ogólnopolskim telefonem zaufania dla nauczycieli "Infolinia dla wychowawcy". Wyniki ankiety przedstawiono na konferencji prasowej w Warszawie.
19.11.2007 | aktual.: 19.11.2007 15:02
Z infolinii mogą korzystać nie tylko nauczyciele, wychowawcy i pracownicy szkoły, ale także rodzice i opiekunowie, a nawet uczniowie. Głównym celem telefonu jest przeciwdziałanie przemocy w szkołach poprzez dostarczanie nauczycielom konkretnego wsparcia w różnych sytuacjach związanych z agresją ze strony uczniów i przemocą rówieśniczą.
Z raportu powstałego na podstawie ankiety wynika, że blisko połowa poruszanych problemów (44,2%) dotyczyła agresji i przemocy w szkole. Druga istotna grupa (37,2%) to rozmowy na tematy związane z problemami szkolnymi m.in. dotyczącymi awansu zawodowego nauczycieli.
Ze statystyki na temat ofiar przemocy w szkole wynika, że kobiety stanowiły tu 87,5%, a mężczyźni zaledwie 12,5%. Przemoc częściej dotyczyła nauczycieli (50%) niż uczniów (28,1%). Przeważała agresja słowna (42,5%) oraz mobbing (25%), natomiast przemoc fizyczna stanowiła ok. 10% przypadków. Nie odnotowano rozmów na temat molestowania seksualnego.
Blisko połowa (41,9%) rozmówców deklarowała, że wcześniej zwracali się już po pomoc w tych samych sprawach, natomiast dla prawie 1/4 była to pierwsza rozmowa na dany temat. W prawie każdym przypadku udzielano informacji - 29,8% rozmówców skierowano do placówki specjalistycznej, dla 31,6% pomocą była sama rozmowa z konsultantem.
Najwięcej osób telefonowało z woj. zachodniopomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego i pomorskiego. Najmniej ze świętokrzyskiego, podkarpackiego, opolskiego i dolnośląskiego. Z infolinii najczęściej korzystają mieszkańcy dużych i średnich miast, głównie pracownicy szkół podstawowych (25%) i ponadgimnazjalnych (20%). Tylko 16% rozmówców pracuje w gimnazjach.
Przeważały osoby o stażu pracy przekraczającym 5 lat. W przedziale 6-15 lat było ich 20,5%, osoby o stażu pracy przekraczającym 15 lat stanowiły 41,1%.
Prowadzona przez ZNP "Infolinia dla wychowawcy" działa od maja br. Pod numerem* 0-801-800-967* dyżurują doświadczeni pedagodzy i psychologowie szkolni. Można z niego korzystać w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17.00-19.00. Porady są bezpłatne. Dzwoniący płaci za połączenie telefoniczne 35 gr, niezależnie od czasu trwania rozmowy.
Na konferencji prasowej prezes ZNP Sławomir Broniarz uznał, że "infolinia sprawdziła się, pokazała, że jest potrzebna". Mamy nadzieję, że także nowa minister edukacji będzie chciała wspierać naszą działalność - powiedział prezes ZNP.
Pomysłodawczynią "Infolinii dla wychowawcy" jest metodyk i trener umiejętności interpersonalnych Marta Ziemska, która wcześniej współtworzyła m.in. Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".