Trwa ładowanie...

Agnieszka Żulewska laureatką Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

• Agnieszka Żulewska odebrała filmową Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego 2014/2015 • Aktorka została nagrodzona za rolę w "Chemii", gdzie zagrała chorą na raka
Share
Agnieszka Żulewska
Agnieszka ŻulewskaŹródło: PAP, Fot: Marcin Obara
d46ur1x

Nagroda przyznawana jest młodym polskim aktorom, którzy zdaniem jury "wyróżniają się wybitną indywidualnością".

- Żebyśmy nigdy nie bali się być inni od wszystkich innych - apelowała aktorka po odebraniu nagrody podczas gali w kinie Elektronik.

Jednym z organizatorów konkursu jest Fundacja Kino, wydawca miesięcznika "Kino". Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego otrzymują polscy aktorzy w wieku do 35 lat. Zdobywca statuetki wyłaniany jest z grona nominowanych.

d46ur1x

W tym roku rywalizowali o nią: Tomasz Schuchardt - nominowany za rolę w "Murze" Dariusza Glazera, Anna Próchniak - dzięki roli w "Mieście 44" Jana Komasy, Agnieszka Żulewska - która wystąpiła w "Chemii" Bartosza Prokopowicza, Agnieszka Podsiadlik - z nominacją za rolę w "Baby Bump" Kuby Czekaja oraz Justyna Wasilewska - nominowana za rolę w "Kebabie i Horoskopie" Grzegorza Jaroszuka.

Nagrodę Żulewskiej przyznało jury pod przewodnictwem Bogusława Lindy, który dziękował laureatce "za wielką konsekwencję w budowaniu roli".

Bohaterami melodramatu "Chemia" są grana przez nagrodzoną aktorkę Lena oraz Benek - młodzi ludzie, którzy zakochują się w sobie. Łączące ich uczucie jest bardzo silne. Kiedy u Leny zdiagnozowany zostaje nowotwór, młoda kobieta oraz jej najbliżsi muszą zmierzyć się ze straszliwą chorobą.

Oprócz Lindy w tegorocznym jury konkursu o nagrodę im. Cybulskiego zasiadali: krytyk filmowy, redaktor naczelny miesięcznika "Kino" Andrzej Kołodyński, operator Arkadiusz Tomiak, aktorka Małgorzata Zajączkowska oraz reżyser Janusz Zaorski.

d46ur1x

Podczas gali wyłoniono również zwycięzcę dorocznego konkursu o Nagrodę im. Bolesława Michałka za najlepszą filmową książkę. W edycji 2014/2015 uhonorowano Karolinę Kosińską, autorkę publikacji pt. "Androgyn. Tożsamość, tęsknota, pragnienie" (Instytut Sztuki PAN, Warszawa, 2014).

Nagrodę im. Cybulskiego po raz pierwszy wręczono w 1969 r. Jej pierwszym laureatem był Daniel Olbrychski. Od 1969 do 1995 r. nagrodę przyznawało pismo "Ekran", w 2005 r., po 10 latach przerwy, przyznawanie jej przejęła Fundacja Kino. Fundacja powołała Kapitułę Nagrody, która zatwierdza nominacje. W Kapitule zasiadają m.in.: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Joanna Szczepkowska i Jan Englert. Laureata spośród nominowanych wyłania jury złożone z osobistości świata kultury. W ostatnich latach zdobywcami nagrody byli m.in.: Marcin Dorociński (2005), Kinga Preis (2006), Sonia Bohosiewicz (2007), Eryk Lubos (2009), Mateusz Kościukiewicz (2010) i Marcin Kowalczyk (2012).

Laureat otrzymuje statuetkę projektu Pawła Althamera oraz nagrodę pieniężną.

Środową galę Fundacja Kino zorganizowała wspólnie z Fundacją dla Kina.

d46ur1x

Podziel się opinią

Share
d46ur1x
d46ur1x
Więcej tematów