Trwa ładowanie...

Agata Kornhauser-Duda: Straż Graniczna to kobieta

Para prezydencka, w związku z 30-leciem powołania Straży Granicznej, odwiedziła w poniedziałek Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. Podczas wizyty pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda zwróciła uwagę na rosnącą liczbę kobiet w tej formacji.

Agata Kornhauser-Duda: Straż Graniczna to kobietaAgata Kornhauser-Duda: Straż Graniczna to kobietaŹródło: PAP, fot: Grzegorz Momot
d4hqvtr
d4hqvtr

- Państwa obecność tutaj była zawsze dla mnie ważna, dlatego że ziemia nowosądecka, sądecka od zawsze była głęboko w moim sercu i jest do dzisiaj - zapewnił Andrzej Duda podczas wizyty w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu.

Prezydent wspominał swój udział w protestach przeciwko likwidacji tego oddziału w 2013 roku. - Cieszę się ogromnie, że w 2016 roku, kiedy byłem już prezydentem RP, kiedy przyszedł rząd Zjednoczonej Prawicy - razem wywodzimy się z jednego obozu politycznego - można było wtedy tych zobowiązań dotrzymać - dodał Andrzej Duda, przypominając o reaktywacji oddziału.

Podczas wizyty w Nowym Sączu głos zabrała także małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

- Przed Strażą Graniczną stanęły nowe zadania, ale też w ciągu ostatnich 30 lat dokonało się wiele pozytywnych zmian. Chciałabym zwrócić uwagę na jedną z nich, która wydaje mi się szczególnie ważna, która to zmiana sprawiła, że Straż Graniczna jest postrzegana już nie tylko i wyłącznie jako formacja typowo męska - stwierdziła pierwsza dama, podkreślając rosnącą liczbę kobiet w Straży Granicznej.

d4hqvtr

Agata Kornhauser-Duda z podziwem o kobietach w Straży Granicznej

Agata Kornhauser-Duda przypomniała, że w 2000 roku kobiety stanowiły zaledwie 9 proc. ogólnej liczby 11 tys. funkcjonariuszy. - Obecnie panie stanowią 29 proc., a to oznacza ponad 4 tys. świetnie wyszkolonych pań, które z pełnym zaangażowaniem pełnią służbę właściwie na wszystkich możliwych stanowiskach - mówiła.

- Ostatnio dowiedziałam się, że spośród wszystkich służb mundurowych to właśnie w Straży Granicznej jest najwięcej kobiet, więc można powiedzieć, że jest to najbardziej sfeminizowana formacja. A to z kolei myślę, że zasługuje na miano tego, że Straż Graniczna to kobieta - oceniła.

Pierwsza dama podkreśliła również, że bardzo wiele pań zajmuje kierownicze stanowiska w Straży Granicznej. - Począwszy od kierownika grupy czy zespołu, poprzez naczelnika wydziału, a także komendanta placówki, dyrektora biura, aż po zastępcę komendanta głównego, którą to funkcję sprawuje pani generał Wioleta Gorzkowska, która to, jako pierwsza kobieta w historii Straży Granicznej, otrzymała w 2019 roku nominację generalską - dodała.

Duda cytuje żonę. Agata Kornhauser-Duda powiedziała, czy chce pensji

- Pani generał, bez wątpienia jest to pani osobisty sukces, ale ja uważam, że jest to wspaniały przykład dla wszystkich kobiet w straży, którym przetarła pani ścieżki i udowodniła pani, że trzeba sobie stawiać ambitne cele, wytrwale do nich dążyć i ta wytrwałość się opłaca. Dlatego jestem przekonana, że z czasem coraz więcej kobiet będzie w korpusie generalskim - podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

d4hqvtr
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4hqvtr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hqvtr
Więcej tematów