Afrykańskie upały, burze i nawałnice! Ekstremalne zjawiska pogodowe w sierpniu
Po wyjątkowo burzowym maju oraz czerwcu, lipiec zaskoczył nas nawałnicami tylko w niektórych regionach naszego kraju. Niestety, istnieją uzasadnione obawy, że jest to tzw. cisza przed burzą, a katastrofalne zjawiska pogodowe dopiero przed nami.
Pierwsze nawałnice niebawem?
Głęboki niż, który przemieszcza się znad północnego Atlantyku w stronę Skandynawii spowoduje prześlizgnięcie się masy powietrza zwrotnikowego. Już od wtorku zrobi się dużo cieplej. Najwyższą temperaturę zanotują mieszkańcy Polski wschodniej - do 26 stopni. W środę słupki rtęci sięgną już 29 stopni. Zaraz po tak wysokich temperaturach nadejdzie zimny front z chłodnym powietrzem atlantyckim. Tak zmienna pogoda to prawdziwa wybuchowa mieszanka.
Sierpień będzie gorący?
Jeśli zapowiedzi synoptyków się sprawdzą, sierpień powinien być znacznie cieplejszy niż lipiec. Na początku trzeciej dekady lipca można się spodziewać się kolejnego ochłodzenia i uspokojenia aury.
Ale już na początku sierpnia rozegra się większa przebudowa pola ciśnienia nad Atlantykiem. Wyż znad Wysp Brytyjskich i Azorów przesunie się na zachód. W ten sposób we wschodniej części Oceanu Atlantyckiego utworzą się głębokie niże.
Jednoczenie, w tym samym czasie nad Rosją i nad Bałkanami będą tworzyć się wyże. Taki rozkład układów barycznych spowoduje dość częstą agresję gorących, zwrotnikowych mas powietrza. Będziemy mieć do czynienia z morderczymi upałami, dochodzącymi do 35 stopni Celsjusza. Istnieje możliwość, że wartość ta może być nawet przekroczona.
Wszystkich ciepłolubnych pewnie ucieszy wiadomość, że dwie duże fale upałów czekają nas także we wrześniu. Gorących dni będzie dużo i będą trwać w nieskończoność.
Ochrona przed burzami
Prawa fizyki mówią nam, że im powietrze jest gorętsze, tym więcej może zawierać wilgoci, która gdzieś przecież musi ujść. Przy takiej pogodzie z łatwością tworzą się komórki burzowe, które niosą ze sobą grzmoty, błyski, ulewy, gradobicia i porywisty wiatr.
Warto więc zawczasu się zabezpieczyć. Gdy zbliża się burza najlepiej usunąć z balkonów i sprzed domów wszystkie rzeczy leżące luzem, oraz przeparkować samochody spod drzew i okolic studzienek kanalizacyjnych. W czasie burzy najlepiej pozostać w domu i wychodzić z niego tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.
Zobacz więcej w serwisie pogoda